Rotator manşet tendinopatisi olan bireylerde eksternal odaklı omuz stabilizasyon egzersizlerinin etkileri
Effects of externally focused shoulder stabilization exercises on individuals with rotator cuff tendinopathy
- Tez No: 970842
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, rotator manşet tendinopatisi (RMT) tanısı almış bireylerde eksternal odaklı omuz stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya RMT tanısı almış 71 katılımcı (56 kadın, 15 erkek) dahil edildi. Katılımcılar randomizasyon yöntemi ile üç gruba ayrıldı: eksternal odaklı egzersiz grubu (EOEG) (n=23, yaş ort.:48,96±12,55), internal odaklı egzersiz grubu (İOEG) (n=24, yaş ort.: 53,61±9,63) ve ev egzersiz programı grubu (EEPG) (n=24, yaş ort.: 53,39±11,07). EEPG' na sadece ev programı verildi ve katılımcılar haftada iki kez telefonla aranarak takip edildi. Diğer iki gruba ev programına ek olarak, haftada iki kez fizyoterapist eşliğinde egzersiz seansı verildi. EOEG egzersizleri eksternal odaklanma talimatlarıyla, İOEG ise internal odaklanma talimatlarıyla gerçekleştirdi. Tedavi süresi altı hafta olup, başlangıçta ve müdahale sonrasında katılımcılar değerlendirildi. Tedavi sonrasındaki istatistiksel analizlerde EOEG' nda tüm eklem hareket açıklığı (EHA) parametrelerinde, 60 derece fleksiyon dışındaki tüm eklem pozisyon hissi (EPH) parametrelerinde, görsel analog skalasının (VAS) tüm alt gruplarında, Western Ontario Rotator Kaf Ölçeğinin (WORC) tüm alt gruplarında ve Hızlı Kol Omuz El Disabilite İndeksinde (H-KOED) anlamlı fark tespit edildi (p<0,05). İOEG' nda abduksiyon dışındaki tüm EHA parametrelerinde, VAS' ın gece verisi dışındaki tüm alt gruplarında, WORC' un tüm alt gruplarında ve H-KOED' de anlamlı fark bulundu (p<0,05). EEPG' nda internal rotasyon EHA parametresinde, VAS' ın tüm alt gruplarında, WORC' un tüm alt gruplarında ve H-KOED' de anlamlı fark saptandı (p<0,05). Sonuç olarak, RMT' li olgularda eksternal odaklı stabilizasyon egzersizlerinin EHA, ağrı, propriyosepsiyon ve fonksiyonu iyileştirmede etkin olduğu gösterildi. Ayrıca, eksternal odaklı egzersizlerin belirli hareket yönlerinde EHA' nı ve propriyosepsiyonu, internal odaklı egzersizlere ve ev egzersiz programına kıyasla daha etkili bir şekilde geliştirdiği belirlendi. Gelecekte yapılacak çalışmalarda motor öğrenme çıktıları ve kognitif değerlendirmelerin dahil edilmesi, dikkat odağının motor performans üzerindeki etkilerini daha bütüncül biçimde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, the aim was to investigate the effectiveness of externally focused shoulder stabilization exercises in individuals diagnosed with rotator cuff tendinopathy (RCT). A total of 71 participants diagnosed with RCT (56 females, 15 males) were included in the study. Participants were randomly assigned to three groups: the externally focused exercise group (EFEG) (n=23, mean age: 48.96±12.55), the internally focused exercise group (IFEG) (n=24, mean age: 53.61±9.63), and the home exercise program group (HEPG) (n=24, mean age: 53.39±11.07). The HEPG received only a home exercise program and was monitored by phone twice a week. In addition to the home exercise program, the other two groups received supervised exercise sessions twice a week with a physiotherapist. The EFEG performed the exercises with external focus instructions, while the IFEG performed them with internal focus instructions. The intervention period lasted six weeks, and participants were evaluated both at baseline and after the intervention. Post-treatment statistical analyses revealed significant improvements in the EFEG in all range of motion (ROM) parameters, all joint position sense (JPS) parameters except for 60-degree flexion, all subgroups of the Visual Analog Scale (VAS), all subdomains of the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), and the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (QuickDASH) score (p<0.05). In the IFEG, significant improvements were observed in all ROM parameters except for abduction, in all VAS subgroups except for nighttime pain, in all subdomains of the WORC, and in the QuickDASH score (p<0.05). In the HEPG, significant improvements were found in the internal rotation ROM parameter, all subgroups of the VAS, all subdomains of the WORC, and the QuickDASH score (p<0.05). In conclusion, externally focused stabilization exercises were found to be effective in improving ROM, pain, proprioception, and function in individuals with RCT. Moreover, externally focused exercises were shown to enhance ROM in specific movement directions and proprioception more effectively compared to internally focused exercises and the home exercise program. Including motor learning outcomes and cognitive assessments in future studies will provide a more comprehensive understanding of the effects of attentional focus on motor performance.