Üç farklı marka şeffaf hizalayıcının sertlik, su emilimi ve şeffaflık değişimi açısından karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of hardness, water absorption and transparency changes of three different brands of clear aligners
- Tez No: 970843
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI TÜRKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, ülkemizde en sık kullanılan üç farklı markaya ait şeffaf hizalayıcının, in vitro yaşlandırma işlemi sonrası bazı fiziksel, mekanik ve optik özelliklerinde meydana gelen değişimler; su emilimi ve suda çözünme oranları karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla ClearCorrect®, Invisalign® ve Orthero® markalarına ait şeffaf hizalayıcılar her gruptan 12'şer örnek olacak şekilde, mikrosertlik, şeffaflık, su emilimi ve suda çözünme özelliklerinin değerlendirilmesi için uygun yöntemlerle hazırlanmış, değerlendirmeler in vitro yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası yapılmıştır. Şeffaf hizalayıcıların mikrosertlik değerlendirmeleri, Vickers mikrosertlik testi ile yapılmıştır. Başlangıçta mikrosertlik değerlerinin tüm gruplarda anlamlı düzeyde birbirinden farklı olduğu (p<0,05); mikrosertliği en fazla olan grubun Orthero®, en düşük olanın İnvisalign® grubu olduğu görülmüştür. Yaşlandırma işlemi sonrası, mikrosertlikte tüm gruplarda anlamlı bir şekilde artış meydana geldiği; ClearCorrect® grubundaki artışın, İnvisalign® grubundan anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,05). Şeffaf hizalayıcıların şeffaflıklarının değerlendirilmesinde UV-Vis spektrofotometre cihazı kullanılmıştır. Başlangıçta, ışık absorbsiyonunun 450 ile 700 nm arasındaki tüm dalga boylarında en fazla ClearCorrect®, en az ise İnvisalign® grubunda gerçekleştiği; yani görünür ışığı en fazla geçirdiği için şeffaflığı en yüksek grubun İnvisalign® grubu olduğu görülmüştür. Yaşlandırma işlemi sonrası hizalayıcılarda meydana gelen şeffaflık değişiminin tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0,05), şeffaflığı en yüksek grubun yine İnvisalign® grubu olduğu görülmüştür. Şeffaf hizalayıcılarda yaşlandırma işlemi sırasındaki su emilimi ve suda çözünme değerlendirmesi, meydana gelen ağırlık artışı ve azalışının, hizalayıcıların başlangıç ağırlıklarına oranlanmasıyla yapılmıştır. Su emiliminin İnvisalign® grubunda, diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha düşük olduğu görülmüştür (p<0,05). Suda çözünme oranı değerlendirildiğinde ise, ClearCorrect® grubunda, diğer gruplara kıyasla daha düşük suda çözünme meydana geldiği görülmüştür. Şeffaf hizalayıcıların değerlendirilen bu özelliklerinde görülen farklılıklar, üretimlerinde kullanılan malzemelerin özellikleri, ısıyla şekillendirme esnasındaki polimerizasyon süreçleri, üretici firmalar tarafından kullanılan katkı maddeleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Çalışmamızın bulgularının ortodontistlere, şeffaf hizalayıcı malzeme özelliklerinin daha iyi anlaşılması ve üretici firmalara, kullanılan malzemelerin geliştirilmesi açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, changes in certain physical, mechanical, and optical properties of clear aligners from three brands most commonly used in our country were comparatively evaluated after an in vitro aging process, along with their water absorption and water solubility rates. For this purpose, clear aligners manufactured by ClearCorrect®, Invisalign®, and Orthero®, each comprising 12 samples per group, were prepared using appropriate methods to evaluate microhardness, transparency, water absorption, and water solubility, with assessments conducted both before and after the in vitro aging process. Microhardness assessments were performed using the Vickers microhardness test. Initially, significant differences were observed among all groups in terms of microhardness values (p<0,05), with the Orthero® group exhibiting the highest and the Invisalign® group the lowest microhardness. Following the aging process, a significant increase in microhardness was observed across all groups, with the ClearCorrect® group demonstrating a significantly greater increase compared to the Invisalign® group (p<0,05). Transparency evaluations of clear aligners were conducted using a UV-Vis spectrophotometer. Initially, it was determined that light absorption between wavelengths of 450 and 700 nm was highest in the ClearCorrect® group and lowest in the Invisalign® group, indicating that the Invisalign® group had the highest transparency due to the greatest transmission of visible light. After aging, changes in transparency were statistically insignificant across all groups (p>0,05), and the Invisalign® group continued to demonstrate the highest transparency. The evaluation of water absorption and water solubility of the clear aligners during the aging process was performed by calculating the ratio of weight gain and loss to the initial weights of the aligners. Water absorption was significantly lower in the Invisalign® group compared to other groups (p<0,05). Regarding water solubility, the ClearCorrect® group exhibited lower solubility rates compared to the other groups. The differences observed in these evaluated properties of clear aligners can be attributed to various factors, including the properties of the materials used in manufacturing, polymerization processes during thermoforming, and additives used by manufacturers. The findings of this study are expected to contribute to a more comprehensive understanding of the material properties of clear aligners among orthodontists, and to provide valuable insights for manufacturers in the development and improvement of the materials used.