Fault tolerant convex guidance for lunar powered descent
Aya itkili iniş için hata toleranslı dışbükey güdüm
  1. Tez No: 970847
  2. Yazar: BETÜL RANA KURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ay'a yumuşak iniş görevlerinin itkili alçalma aşaması için hata toleranslı, dışbükey bir güdüm algoritmasının geliştirilmesine ve değerlendirilmesine odaklanmaktadır. İtkili alçalma aşaması için geliştirilen bu güdüm algoritması, hassas iniş doğruluğu ve optimal yakıt verimliliği sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Ay'a yumuşak inişler için tanımlanan dışbükey olmayan optimal kontrol problemi, kayıpsız dışbükeyleştirme yöntemi kullanılarak başarıyla dışbükey bir probleme dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm, hesaplama verimliliği sağlamakta ve küresel optimal çözümler garanti etmektedir. Elde edilen dış bükey güdüm algoritması, Model Öngörülü Kontrol (Model Predictive Control - MPC) yaklaşımı kullanılarak uzay aracının üzerinde çalışacak şekilde uygulanmıştır. Bu sayede algoritma, itkili alçalma sırasında meydana gelebilecek itki kaybı hatalarına ve sistemsel belirsizliklere karşı gerçek zamanlı olarak yörüngeyi uyarlayabilmektedir. Dışbükey güdüm algoritması, Chang'e-3 görevine ait veriler kullanılarak farklı büyüklük ve zamanlamalarda meydana gelen çeşitli itki düşüşü senaryoları altında test edilmiştir. Sonuçlar, iniş doğruluğunun, itki düşüşünün büyüklüğü azaldıkça ve hata anı alçalma evresinin sonuna doğru yaklaştıkça arttığını göstermiştir. Ayrıca, düşük büyüklükteki itki düşüşlerinin uçuşun erken safhalarında meydana geldiği durumlarda iniş hatalarının oldukça düşük seviyelerde kaldığı gözlemlenmiştir. Bu sağlam ve uyarlanabilir güdüm yöntemi, Ay'a iniş görevlerinin güvenliğini sağlamakta ve uzay aracının genel otonomisini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development and evaluation of a fault-tolerant convex guidance algorithm for the powered descent phase of lunar soft landing missions. The guidance algorithm for powered descent is critical for achieving precise landing accuracy and optimal fuel efficiency. The non-convex optimal control problem for lunar soft landings is successfully transformed into a convex problem using the lossless convexification approach. This transformation ensures computational efficiency and guarantees optimality. The resulting convex guidance algorithm is implemented for onboard application using the Model Predictive Control (MPC) framework. As a result, the guidance algorithm can adapt the trajectory in response to thrust drop faults and system uncertainties during the powered descent. The convex guidance algorithm is tested for various thrust drop scenarios across different magnitudes and timings by using Chang'e-3 data. The results demonstrated that landing accuracy increases as the thrust drop magnitude decreases and as fault occurrences move toward the later moments of the descent phase. Furthermore, minimal landing errors were observed when faults occurred early with low-magnitude thrust drops. This robust and adaptive guidance methodology substantially contributes to ensuring mission safety and enhancing overall spacecraft autonomy.