Maternal representations during pregnancy and early matherhood
Hamilelik ve erken annelik döneminde annelik temsilleri
- Tez No: 97086
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Hamilelik ve Erken Annelik Döneminde Annelik Temsilleri Ebru Taşkın Ilıcalı Bu çalışmanın amacı, hamile kadınlar ve postpartum dönemdeki annelerin annelik temsillerini değerlendirebilmek amacıyla L'entretien R ı ölçeğinin geçerlik çalışmasının yapılması ve annelik temsillerin içerikten-bağımsız yönlerinin belirlenebilmesi amacıyla bir yöntem geliştirilmesiydi. Çalışmaya, gebeliklerinin 4-7. aylarında 23 hamile ve 0-6 aylık bebekleri olan 22 anne alınmıştır. Deneklere gebelik ve doğum konusundaki kararları, ve gebelik ve doğumu nasıl algılayıp nasıl değerlendirdikleri konusunda bilgi almak üzere hazırlanmış olan Demografikler ve Bilgilenme Ölçeği; çocuk, anne-olarak-kendisi, kişi-olarak-kendisi, kendi annesi ve eşiyle ilgili annelik temsillerinin içeriğinin belirlenmesi amacıyla L'entretien (Annelik Temsilleri Ölçeği) verilmiş ve annelik temsillerinin içerikten-bağımsız yönlerini incelemek amacıyla da Annelik Temsilleri Görüşmesi yapılmıştır. Alınan sonuçlar, L'entretien'in dört alt ölçeğinin -anne-olarak-kendisi, kişi-olarak-kendisi, kendi-annesi ve eşi- Türk deneklerde de geçerli olduğunu ortaya konmuştur. Türk kadınlarının kişi-olarak-kendisi ve anne-olarak-kendisi temsillerini hamileliklerinin ikinci trimesterinde birleştirmiş oldukları ve yine bu dönemde kendi annelerinden ayrışmış oldukları bulunmuştur. Hamile kadınların, çocuklarına eşlerinin özelliklerini, annelerinse kendi özelliklerini atfettikleri gösterilmiştir. Hamile kadınlar ve annelerin temsilleri arasında gerek içerik, gerekse içerikten-bağımsız yönler açısmdan bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maternal Representations During Pregnancy and Early Motherhood by Ebru Taşkın Ilıcak The aim of the present study was to develop a format in order to study the maternal representations of pregnant women and mothers in their early postpartum period, by validating the maternal representations questionnaire L'entretien Ri and by developing a means to assess the content-free aspects of the representations. Participants were 23 primiparous pregnant women in their 4-7th month of pregnancy and 22 primiparous mothers in their early (0-6 months) postpartum period. Subjects were given the Demographics and Information Questionnaire in order to get information about how the pregnancy and delivery was decided, experienced and perceived; L'entretien R ı (Maternal Representations Questionnaire), to evaluate the content of the maternal representations about the child, the mother herself-as-mother, herself-as-person, her own mother and her partner; and semi-structured Maternal Representations Interview was performed to evaluate the content-free dimensions of the mothers' representations. It was found that, the four subscales of L'entretien -self- as-mother, self-as-person, own-mother and partner- were valid for Turkish subjects. The results revealed that Turkish women have integrated the representations of the self-as-person and self-as-mother even in the second trimester of their pregnancy and they differentiate themselves from their mothers as early as that period. The pregnant women had a tendency to attribute their partners' characteristics, while the mothers attributed their own characteristics to their babies. The results revealed no significant differences in the content and content-free dimensions of the representations of pregnant women and mothers. iv