Analysis of glass reinforced aluminum composite's energy dissipation behaviour during low-velocity impacts
Düşük hızlı darbeler sırasında cam takviyeli alüminyum kompozitlerin enerji dağılımı davranışının analizi
  1. Tez No: 970905
  2. Yazar: MERT ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Cam elyaf takviyeli alüminyum (GLARE) laminatlar, düşük yoğunluk, yüksek özgül mukavemet ve üstün yorulma direncini bir arada sunmasına rağmen, termal ve darbe yüklerinin birleşik etkileri altındaki performansları yeterince karakterize edilmemiştir. Bu çalışma, GLARE 4A 3/2-0.4 panellerin düşük hızlı düşürme ağırlıklı darbelere üç farklı sıcaklıkta (25 °C, 60 °C ve 90 °C) ve üç farklı enerji seviyesinde (40 J, 60 J ve 90 J) tepkisini incelemektedir. Modellemede kullanılacak sıcaklığa bağlı veriler, 0° ve 90° fiber yönelimlerinde tek eksenli çekme testleri, Dinamik Mekanik Analiz (ASTM D3039, EN 6032) ve Termomekanik Analiz (ASTM D696) ile elde edilmiştir. LS-DYNA sonlu eleman modeli, oda sıcaklığındaki darbe olayını simüle ederek deneysel eğilimleri yorumlamak için bir referans oluşturmuştur. Darbe sonrası hasar, ultrasonik C-tarama, X-ışını bilgisayarlı tomografi, makro-fraktografi ve aktif termografi kullanılarak değerlendirilmiş; çukur derinliği ile iç çatlak, fiber kırılması ve delaminasyon arasındaki ilişki ortaya konmuştur. 80 °C'de dört güne kadar uygulanan termal yorgunluk işlemleri sonrasında hem bileşen malzemeler (Al 2024-T3, FM 94 epoksi) hem de tam laminatlar üzerinde ASTM D2344'e göre yapılan ara tabaka kayma testleri, arayüz bütünlüğünde azalma olduğunu göstermiştir. Bulgular, yüksek sıcaklıkların enerji soğurma kapasitesini artırmakla birlikte delaminasyon ve yüzey ezilmesini şiddetlendirdiğini; uzun süreli ısınmanın ise artan ara yüzey gerilmeleri nedeniyle kayma mukavemetini daha da düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Kontrollü darbe testleri, termomekanik karakterizasyon, gelişmiş tahribatsız muayene yöntemleri ve doğrulanmış sayısal modellemeyi entegre eden bu çalışma, GLARE'ın birleşik termo-darbe davranışına yönelik kapsamlı bir çerçeve sunarak havacılık uygulamalarında tasarım optimizasyonu, bakım planlaması ve yapısal güvenilirlik açısından değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Glass-Reinforced Aluminum (GLARE) laminates combine low density, high specific strength, and excellent fatigue resistance, yet their performance under combined thermal and impact loads remains insufficiently characterized. This study investigates GLARE 4A 3/2-0.4 panels subjected to low-velocity drop-weight impacts at three temperatures (25 °C, 60 °C, and 90 °C) and three energy levels (40 J, 60 J, and 90 J). Temperature-dependent input data for modeling were obtained through uniaxial tensile tests in 0° and 90° fiber orientations, Dynamic Mechanical Analysis (ASTM D3039, EN 6032), and Thermomechanical Analysis (ASTM D696). An LS-DYNA finite element model simulated the impact event at room temperature, serving as a baseline for interpreting experimental trends. Post-impact damage was assessed using ultrasonic C-scanning, X-ray computed tomography, macro-fractography, and active thermography, enabling correlation of dent depth with internal cracking, fiber rupture, and delamination. Thermal-fatigue exposures at 80 °C for up to four days were applied to both constituent materials (Al 2024-T3, FM 94 epoxy) and full laminates, followed by interlaminar shear testing (ASTM D2344) to evaluate residual interface integrity. Results indicate that elevated temperatures increase energy absorption but also exacerbate delamination and surface indentation, while prolonged heating further reduces shear strength due to intensified interfacial stresses. By integrating controlled impact testing, thermomechanical characterization, advanced non-destructive evaluation, and validated numerical modeling, this work provides a comprehensive framework for understanding GLARE's coupled thermo-impact response, offering insights relevant to design optimization, maintenance scheduling, and structural reliability in aerospace applications.