Hidayet Sayın'ın köy konulu oyunları
Hidayet Sayın's village themed plays
  1. Tez No: 970910
  2. Yazar: ÖZLEM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SINAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Tiyatro, kökeni antik çağlara dayanan, çeşitli dinî törenlerden doğan ve daha sonra geliştirilerek sahnede bir seyirci topluluğu önünde oyuncular tarafından canlandırılmak amacıyla yazılı bir metne dönüşen; malzemesi insan olan bir sanattır. Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından biri olan Hidayet Sayın, hayatı boyunca tiyatro alanında sayısız eserler kaleme almıştır. Bu çalışmanın konusu, Hidayet Sayın'ın tiyatrolarında köy temasıdır. Bu kapsamda Hidayet Sayın'ın hayatı, edebî kişiliği, tiyatro yazarlığı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. On köy oyunu yapısal çözümleme yöntemiyle tahlil edilmiştir. Tezin, Giriş Bölümünde konunun seçilme nedeni, önemi, araştırma yöntemleri ve içeriği gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. I.Bölümde tiyatronun gelişim süreci ve Türk edebiyatında köy oyunları ele alınmıştır. II. Bölümde Hidayet Sayın'ın hayatı, edebî kişiliği, tiyatro yazarlığı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. III. Bölümde ise yapı başlığı altında, Hidayet Sayın'ın köy oyunları tahlil edilmiştir. IV. Bölümde, köy oyunları tematik olarak incelenmiştir. Tezin sonunda elde edilen tespitlerin değerlendirildiği Sonuç ve yararlanılan kaynakların yer aldığı Kaynakça bölümleri yer almaktadır. Hidayet Sayın ile yapılan röportaj ve fotoğraflar ise Ekler bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theatre, whose origins date back to ancient times, emerged from various religious ceremonies and was later developed and turned into a written text to be performed by actors on stage in front of an audience; It is an art whose material is human. Hidayet Sayın, one of the important writers of the Republican period, wrote numerous works in the field of theater throughout his life. The subject of this study is the village theme in Hidayet Sayın's theatres. In this context, detailed information is given about Hidayet Sayın's life, literary personality, theater writing and works. In Part I, the development process of theater and village plays in Turkish literature are discussed. II. In the chapter, detailed information is given about Hidayet Sayın's life, literary personality, theater writing and works. . III. In the chapter, Hidayet Sayın's village plays are analyzed under the title of structure. IV. In the chapter, village games were examined thematically. At the end of the thesis, there are Conclusion sections, where the findings obtained are evaluated, and Bibliography sections, where the sources used are included. The interview and photos with Hidayet Sayın are included in the Appendices section.