Bilimsel bilginin tefsir olma özelliği
The nature of scientific knowledge as a tafsir
  1. Tez No: 459652
  2. Yazar: ENİSE EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Kur'an-ı Kerim, insanoğlunu tüm boyutları ile kuĢatacak gerek canlı ve cansız olarak varlık âlemi; gerek bireysel gerek toplumsal ve gerekse ibadetler boyutuyla ilgili açıklamalarda bulunup birçok kanun ve prensipler koymuĢtur. Tıpkı bunun gibi kâinatta da cereyan eden doğa yasalarının içeriği hakkında da bilgiler sunmuĢtur. Allah-u Teâlâ, Ġbadet ve muamelatla ilgili ahkâmı, Kur'an; peygamberini temsil eden Sünnet; yani nassın bulunmadığı yerlerde de içtihada havale ederken1 doğa ve eĢya ile ilgili olan kanunların tefekkür edilmeleri bağlamında incelenmesini, araĢtırılmasını insan aklına bırakmıĢtır. ―Onlar ki ayakta dururken, otururken ve uyumak için uzandıklarında Allah'ı anar, göklerin ve yerin yaradılıĢı üzerinde inceden inceye düĢünürler. ‗Ey Rabbimiz! Sen bunların hiçbirini anlamsız ve amaçsız yaratmadın. Sen yücelikte sınırsızsın! Bizi ateĢin azabından koru!'‖2 Ġnsanoğlu genellikle kendisini birinci dereceden ilgilendiren mevzularla ilgili düĢünür. Hayatın meĢgalesinden biran kurtulup hayatın ve tabiatın neliği ve niçinliği üzerine tefekkür ettiğinde bu uçsuz bucaksız kâinatın kendisi ile irtibatını kurmaya çalıĢır. Bu tefekkür ilmi ve pratik sonuçlara varmayı hedefler. Ġnsanlık tarihine baktığımızda hayat meĢgalesinin zorluklarından kurtulmak üzere bilime yöneldiklerini görürüz. Bilim insanlar için hem güç (bilimin teknoloji boyutuyla) hem de kendini ve tabiatı tanıma aracı olarak belirmiĢtir. Dünyadaki yüce dağların, akıp giden sayısız ırmakların, derin ormanların ve deryaların, yer altı dünyasının, gökyüzündeki cisimlerin ve içlerindeki varlıkların kendi varlığıyla irtibatını, bunların niçin var olduğunu bilim ile tefekküre çalıĢan insanlık, Kur'an'ın kevni ayetlerde iĢaret ettiği manaların inceliklerine bir nebze olsun varabilmiĢ ve tüm bu varlıklara hâkim olan tek yasanın peĢine düĢmüĢtür. Bu çabayla insanlar özde maddi hidayet arayıĢındadırlar. Kur'an kâinat ile ilgili ayetlerle, insanların maddi hidayeti çarçabuk bulup manevi hidayete eriĢmelerini hedeflemektedir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Allah-u Teâlâ ―dünya üzerinde ne varsa sizin için yaratan, plan ve tasarımını göklere uygulayıp onları yedi gök Ģeklinde düzenleyen O'dur. Ve yalnızca O'dur her Ģeyin tam bilgisine sahip olan‖ 3 buyurmakla beraber yine Zariyat suresi 56. ayette Allah-u Teâlâ ―Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım‖ buyurarak, insanları sadece kulluk için yarattığını beyan etmiĢtir. BaĢka bir ifade ile her Ģeyi bizler için yaratan Allah-u Teâlâ yarattığı Ģeyler üzerine tefekkür etmemizi4 ve bu tefekkürle kulluk bilincine varmamızı bizim için hedef tayin etmiĢtir.Bu perspektifle biz; bir bütün olarak evreni, yaĢam için en uygun yer olarak dünyayı, dünyanın çevresini ve insanların ilk oluĢumu için embriyolojiyi modern bilimin verilerine göre değerlendirerek Kur'an'daki ilgili ayetlerle ne kadar uyumlu olduğunu açık kılmaya çalıĢacağız. Kıymetli vakitlerini ayırıp, bizleri değerli fikirleriyle akademik çalıĢmanın önemli hususları hakkında yönlendirerek çalıĢmamızın verimli olmasına yardımcı olan ve her türlü kaynak ve bilgi tamininde hiçbir fedekarlığı esirgemeyen Sayın Prof. Dr. Necati KARA Hocama ve çalıĢmadaki bilhassa teknik eksiklikleri giderme ve çalıĢma konusu için gerekli olan kaynakların temininde yine her türlü fedakârlığı esirgemeyen Sayın Prof. Dr. Abdulbaki GÜNEġ Hocama teĢekkürü bir borç bilirim. ÇalıĢma bizden Tevfik Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is a living world in which mankind is to live with all its dimensions; Both in terms of individual, social and even worship dimensions, and has set up many laws and principles. It has also provided information on the nature of the laws of nature that have occurred in the universe as well. Allah-u Al-Qa'ah, the Qur'an about worship and treatment, Sunnah representing his prophet; That is, where there is no nasin, it is left to the human mind to investigate and investigate in the context of the contemplation of the laws relating to nature and utopia. - When they are standing, sitting, and sleeping to sleep, Allah considers the anak to thin in the throne over the heavens and the earth.“O our Lord! You did not create any of these nonsense or purposelessly. You are unlimited in glory! Protect us from fire! '‖2 Man usually thinks about matters that concern him first degree. When he gets rid of the hunger of life and contemplates on the nobility and nature of life and nature, he tries to establish contact with this vast universe itself. This intention is aimed at reaching scientific and practical results. When we look at the history of man we see that they are informed in order to get rid of the difficulties of life. For scientists, both power (science as technology) and self and nature as means of recognition have been established. Humanity, working with the sublime mountains of the world, the numerous rivers flowing through, the deep forests and the pebbles, the underground world, the objects in the sky, and the beings within them, with their own existence, works with science to understand why these exist, And the only law that prevailed over all these beings was to fall upon them. With this effort, people are in essence looking for financial guidance. The verses of the Qur'an are aimed at finding the material guidance of the people and reaching the spiritual order with the verses related to the universe. As a matter of fact, in the Qur'an, Allah-u Al-A'a is the one who created for you the planet and the design in the sky, and arranged them in the form of seven heavens. And only he who has the full knowledge of all things, with the three commands, again Sûratý Suresi, 56 â € ”Allah-u â € â € œ Allah has created the people for the sake of worship, saying,“ I have created the serpent and men only to worship me. ”In other words, we ought to contemplate on the things that Allah has created for us all things, and to set the goal for us to reach consciousness of servitude with this delight. We will try to make it clear how compatible the universe is with the related verses in the Qur'an by evaluating the world as the most suitable place for life as the whole, the environment of the world and the embryology for the first occurrence of people according to the modern science. Professor Sayın, who has separated his precious time and helped us to be productive by directing us about the important points of academic work with valuable ideas, and giving us no sacrifice in all kinds of sources and information. Dr. Prof. Dr. Necati KARA Prof. Dr. Necati KARA, who has not sacrificed any kind of sacrifice in order to provide the necessary resources to solve the technical deficiencies and to work in particular. Dr. Abdulbaki GÜNEġ Hocama is a thank you for your debt. It is Tevfik Allah from us. andand -and için tanımlar bağlaç used to connect words of the same part of speech, clauses, or sentences that are to be taken jointly. bread and butter eş anlamlılar: together with, along with, with, as well as, in addition to, also, besides, furthermore, plus isim a Boolean operator that gives the value one if and only if all the operands are one, and otherwise has a value of zero. son ek (forming nouns) denoting a person or thing to be treated in a specified way. analysand 2 tanım daha Ayrıca bkz. and then, and so on, forever and ever, hugs and kisses, dead and gone, hide and seek, and so, back and forth, more and more, rock and roll and çevirileri bağlaç ve and ile and de as well, and İşletmeler için Google ÇeviriÇevirmen Araç SetiWeb Sitesi ÇevirmeniGlobal Pazar Fırsatları Aracı