Transformation of a sarraf family in the nineteenth-century Ottoman Empire: The Zambaoğulları
Ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda bir sarraf ailesinin dönüşümü: Zambaoğulları
- Tez No: 970919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKE TORUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez 19. yüzyılın ikinci yarısında bir sarraf olan Zambaoğlu Yorgo'nun girişimcilik faaliyetlerini analiz etmektedir. Yorgo taşrada ortaya çıkan bir yerel sarraf olarak iltizam kontratlarındaki garantörlük rolüyle önemli bir servet ve ün kazanmıştır. Ekonomik operasyonlarını İstanbul'a taşıdığında ise yeni bir meydan okumayla karşılaştı. Modern finans kuruluşlarının ortaya çıkması sarrafların iç borçlanma konusunda rakipsiz konumlarını kaybetmelerine neden olmuştu. Yorgo yeni stratejileri ve yatırım alanları sayesinde sarraflık mesleğinin klasik karakterinden uzaklaşarak, daralan kredi piyasalarında kendisine yeni bir müşteri portfolyosu bulmuştur. Bu tez, Zambaoğlu Yorgo örneğini inceleyerek sarraflık mesleğinin nasıl bir dönüşüm yaşadığını anlamaya çalışır. Bu bağlamda bu çalışma Zambaoğlu Yorgo'nun müşteri profilinden yatırımlarının geçirdiği evrime ışık tutmayı amaçlar. Osmanlı arşivlerinde bulunan Yorgo'nun alacak davalarındaki isimleri ve ünvanları analiz ederek, yatırımlarını ve müşteri portfolyosunun genel eğilimlerini ortaya çıkarmayı amaçlar. Bununla beraber, ailenin maddi ve sosyal mirasına bakarak, bir girişimcinin nasıl sermaye transferini mümkün kıldığını dair analizler de sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the entrepreneurial activities of Yorgo Zambaoğlu, a sarraf in the second half of the nineteenth century. As an emerging local sarraf in the rural area, Yorgo gained considerable wealth and a solid reputation through his role as a guarantor in the iltizam contracts. When he relocated his economic operations to Istanbul, he faced a new challenge. The emergence of modern financial institutions led to the loss of the monopolistic position of the sarrafs in internal borrowing. Thanks to his new strategies and investment areas, Yorgo went beyond the classical character of the profession and found a new clientele in the shrinking credit markets. This thesis seeks to highlight how the sarraf profession transformed by analyzing the case of Zambaoğlu Yorgo. In this context, this study aims to shed light on the evolution of Zambaoğlu Yorgo's investments through his clientele. By analyzing the identities and titles of Yorgo's debt cases in the Ottoman archives, this study targets to reveal the prevailing pattern of his investments and client portfolio. In addition, by looking at the material and social heritage of the family, it will also be presented how an entrepreneur made capital transfer possible.