Geliştirilmiş bulanık kano modeli kullanılarak segment tabanlı ürün tercihinin çok kriterli değerlendirilmesi: Akıllı saatler örneği
A multi-criteria evaluation of segment-based product preference using a refined fuzzy kano model: The case of smartwatches
  1. Tez No: 970944
  2. Yazar: FATMA SUNGUR CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA İLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin artması ve teknolojik gelişmelerin günlük yaşamı dönüştürmesiyle birlikte, günümüz piyasasında işletmelerin karşılaştığı rekabet düzeyi de artmaktadır. Bir markanın sürdürülebilir başarıya ulaşması için artık sadece harika bir ürün veya hizmet sunması yeterli değildir. Tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını öngörmek, beklentilerini anlamak ve onlara değer katmak rekabet avantajı elde etmenin temel yollarından biri haline gelmiştir. Bu süreçte müşteri memnuniyeti sadece satış sonrası değerlendirme ölçütü olmaktan çıkıp, ürün ve hizmet tasarımının merkezi haline gelmiştir. Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi, tüketici beklentilerinin doğru analiz edilmesine ve bu doğrultuda stratejik adımlar atılmasına bağlıdır. Bu noktada müşteri beklentilerini sistematik olarak sınıflandırmaya yardımcı olan yöntemler günümüz iş dünyasında önemli bir yer tutmaktadır. Müşterilerin ihtiyaçları ve beklentilerinin tespit edilmesi ve uygun şekilde sınıflandırılması amacıyla Kano modeli sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, klasik Kano modelinin kısıtları bulanık mantıkla aşılmaya çalışılmış ve yeni bir değerlendirme matrisiyle birlikte bulanık Kano modeli geliştirilmiştir. Kano modeli kapsamında yapılan anket, ürün özelliklerinin derecelendirildiği soru çiftleriyle katılımcıların demografik özellikleri ve yaşam biçimlerine ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Ankette, akıllı saat tasarımlarında öne çıkan 24 farklı özellik, toplam 249 katılımcı tarafından değerlendirilmiştir. Her bir özellik için bulanık Kano modeli kullanılarak, varlığı durumunda yaratacağı memnuniyet ve yokluğunda yaratacağı memnuniyetsizlik değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra, farklı akıllı saat alternatiflerinde bu özelliklerin bulunup bulunmamasının müşteriler üzerinde yaratacağı toplam etki, beklenti teorisi ve çok kriterli karar verme (ÇKKV) yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Analiz farklı müşteri segmentlerinin ankete verdiği cevaplar doğrultusunda ele alınmış ve müşteri gruplarının tercihleri arasında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kullanıcıların akıllı saatlerde hangi niteliklere önem verdiğini daha açık bir şekilde ortaya koymuş ve ürün geliştirme süreçlerinde dikkate alınması gereken öncelikleri öne çıkarmıştır. Elde edilen sonuçlar, bu çalışmanın akıllı saat sektöründe faaliyet gösteren üretici ve tasarımcı firmalara; müşteri beklentilerini daha doğru anlama, segmentlere göre farklılaşan ihtiyaçlara cevap verme ve tasarım önceliklendirme kararlarında sistematik bir yöntem izleme konularında katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rise of globalization and the transformation of daily life through technological advancements, the level of competition faced by businesses in today's market has significantly increased. Delivering an excellent product or service alone is no longer sufficient for a brand to achieve sustainable success. Anticipating consumers' evolving needs, understanding their expectations, and adding value have become fundamental means of gaining a competitive advantage. In this context, customer satisfaction has shifted from being merely a post-sales evaluation metric to becoming the central focus of product and service design. The continued existence of a business now depends on accurately analyzing consumer expectations and taking strategic actions accordingly. At this point, methods that systematically classify customer expectations hold significant importance in today's business world. One of the frequently utilized approaches for identifying and categorizing customers' needs and expectations is the Kano model. In this study, the limitations of the classical Kano model are addressed using fuzzy logic, leading to the development of a fuzzy Kano model enhanced by a new evaluation matrix. The survey conducted within the scope of the Kano model consists of paired questions rating product features, along with items related to participants' demographic characteristics and lifestyles. A total of 249 participants evaluated 24 distinct features prominent in smart watch designs. For each feature, the level of satisfaction in its presence and dissatisfaction in its absence were calculated using the fuzzy Kano model. Subsequently, the total impact of the presence or absence of these features in different smart watch alternatives was analyzed through the Prospect theory and a multi criteria decision making (MCDM) approach. The analysis was conducted based on responses from different customer segments, and whether there were differences among the preferences of customer groups was examined. The findings revealed the attributes that users value most in smart watches, highlighting priorities that should be considered during product development processes. The results demonstrate that this study contributes to manufacturers and designers in the smart watch industry by offering a systematic method for better understanding customer expectations, addressing segment-specific needs, and prioritizing design decisions.