Radyasyon görevlileri için radyasyondan korunmaya yönelik bireysel doz takip sisteminin doku ve organlara göre detaylı değerlendirilmesi ve web tabanlı izleme sisteminin geliştirilmesi
Detailed evaluation of the individual dose tracking system for radiation protection according to tissues and organs for radiation officers and development of a web-based monitoring system
- Tez No: 970976
- Danışmanlar: PROF. DR. NINA TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Radyasyonun kullanımının başlamasıyla birlikte hem yararlı hem de zararlı etkileri ortaya çıkmıştır. Radyasyon nükleer sanayi, endüstri, tıp ve nükleer araştırma gibi alanlarda yaygın olarak kullanır. Son yıllarda iyonlaştırıcı radyasyonun etkileri çok daha iyi anlaşıldığından, radyasyona maruz kalan bireyleri korumak için radyasyondan korunma sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem kapsamında, radyasyon görevlilerinin cep dozimetre verileri kullanılarak veri tabanı oluşturulmuş, bilgi teknolojileri aracılığıyla da bu veri tabanının kayıt ve değerlendirilmesi bireysel izleme sistemleri ile sağlanmıştır. Bu çalışmada, uluslararası tanımlanan referans düzeyleri baz alınarak varsayımsal veriler eşliğinde bir veri tabanı oluşturulacaktır. Bu veriler, kurum ve bireyin kişisel bilgilerine ek olarak bireylerin 2 aylık periyotlarla 5 senelik cep dozimetre verilerini kapsayacaktır. Yetkili kurum ve kuruluşlar, cep dozimetrelerini kullanıcılara temin eder ve iki aylık periyotlarla gerçekleştirilen okuma işlemleri sonrasında elde edilen verileri bilgi teknolojileri aracılığıyla değerlendirirler. Elde edilen bu veriler kurumlara ve bireylere iletilir. Ancak bireylere ait bazı durumların bu veri tabanı üzerinde işlenmemesi söz konusudur (Senelik izinler, hamilelik durumları vs.). Bu çalışma kapsamında doku ve organlardaki radyasyon doz miktarlarını detaylı hesaplanması amaçlanmaktadır. Doku ve organlardan alınan verilere göre kıyaslanma yapılabileceği için radyasyona maruz kalan bireylerin daha güvenli ve sağlıklı çalışması sağlanacaktır. Bu çalışma, kullanışlı bir ara yüzle birlikte veri entegrasyonunda kolaylıklar hedeflemekte ve radyasyon görevlilerinin çalışma koşuluna ve bazı özel durumlarına bağlı olarak maruz kaldıkları doz verilerinin değerlendirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the use of radiation, both beneficial and harmful effects have emerged. Radiation is widely used in areas such as nuclear industry, industry, medicine, and nuclear research. Inrecent years, since the effects of ionizing radiation have been much better understood, a radiation protection system has been developed to protect individuals exposed to radiation. Within the scope of this system, a database has been created using the pocket dosimeter data of radiation officers, and the recording and evaluation of this database has been provided by individual monitoring systems through information technologies. In this study, a database will be created with hypothetical data based on internationally defined reference levels. This data will cover the pocket dosimeter data of individuals for 5 years in 2-month periods in addition to the personal information of the institution and the individual. Authorized institutions and organizations provide pocket dosimeters to users and obtain data after reading in 2-month periods and evaluate it through information technologies. This obtained data is transmitted to institutions and individuals. However, it is possible that some situations belonging to individuals are not processed on this database (annual leaves, pregnancy status, etc.). This study aims cocirculate theradiation dose amounts in tissues and organs in detail. Since comparisons can be made according to the data obtained from tissues and organs, individuals sexposed to radiation will be provided with a safer and healthier working environment. This study aims to facilitate data integration with a useful interface and includes the evaluation of the dose data to which radiation workers are exposed depending on their working conditions and some special situations.