Azerbaycanda beyin göçü
Brain drain in Azerbaijan
- Tez No: 970991
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'dan yurt dışına yönelen beyin göçünü sosyo-ekonomik ve bireysel nedenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, yükseköğrenim görmüş ve mesleki uzmanlığa sahip bireylerin Azerbaycan'dan göç etme kararlarını etkileyen faktörleri belirlemek ve bu sürecin onların kariyer ve yaşam deneyimlerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; Azerbaycan vatandaşı olan, en az lisans düzeyinde eğitim almış ve yurt dışında mesleki niteliklerine uygun işlerde çalışmakta olan bireylerle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcılar ülkeden göç etmelerinde başlıca neden olarak düşük maaşlar, liyakate dayalı olmayan işe alım sistemleri, kariyer gelişimi için sınırlı fırsatlar ve kişisel özgürlük arayışını göstermiştir. Ayrıca, toplumsal yapının, geleneksel değerlerin ve sosyal beklentilerin bireyler üzerinde baskı oluşturduğu ve bu durumun göç kararını etkileyen önemli bir unsur olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma, Azerbaycan'ın yüksek nitelikli insan gücünü koruyamamasının hem bireysel hem de ulusal düzeyde olumsuz sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede, ülkede beyin göçünü önlemeye yönelik sürdürülebilir politikalar geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the brain drain from Azerbaijan abroad in the context of socio-economic and individual factors. The primary objective of the study is to identify the factors influencing the emigration decisions of individuals with higher education and professional expertise and to assess the impact of this process on their career and life experiences. The study employed a qualitative research method; in-depth interviews were conducted with Azerbaijani citizens who have at least a bachelor's degree and are working abroad in jobs suitable for their professional qualifications. According to the findings, participants cited low wages, non-merit-based recruitment systems, limited opportunities for career advancement, and a search for personal freedom as the primary reasons for emigrating. Furthermore, it was observed that social structure, traditional values, and social expectations exert pressure on individuals, and this is a significant factor influencing their decision to emigrate. The research reveals that Azerbaijan's inability to maintain a highly qualified workforce has negative consequences at both the individual and national levels. In this context, the need to develop sustainable policies to prevent brain drain in the country is emphasized.