Agıng ınvestıgatıon of a cast-cure polymer bonded explosıve ın terms of chemıcal and physıcal propertıes
Dökülebilir plastik bağli bi̇r patlayicinin yaşlanmasinin ki̇myasal ve fiziksel özelli̇kler açisindan incelenmesi
  1. Tez No: 970994
  2. Yazar: TARIK YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZKAN, DOÇ. DR. TANER ATALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hızlandırılmış yaşlandırmaya tabi tutularak antioksidan içeriğinin de değiştirildiği dökülebilir bir plastik bağlı patlayıcı (PBXN-109) üzerinde yaşlanmanın fiziksel ve kimyasal etkileri incelenmiş ve bu amaçla Shore A sertlik, çapraz bağlanma yoğunluğu, antioksidan içeriği, çekme testi, fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), dinamik mekanik analiz (DMA) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Hızlandırılmış yaşlandırma sıcaklıkları 30°C ile 80°C aralığında seçilmiştir. Yaşlandırma süreleri 60°C ve üzeri yaşlandırma sıcaklıkları için yaklaşık 10 yıllık termal eşdeğer yüke karşılık gelecek biçimde belirlenmiştir. Çalışma sonucunda çapraz bağlanma ve bağ kopmalarının birbiriyle yarışan iki süreç olduğu ve yüksek sıcaklıklarda bağ kopmalarının daha baskın olduğu anlaşılmıştır. Gerilim-gerinim özelliklerinin yaşlanmanın fiziksel etkilerini kimyasal etkilerden daha net yansıttığı görülmüştür. Öte yandan yüksek AO içeriğinin yaşlanmanın kimyasal etkilerini yavaşlatıcı bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Bunlara ek olarak bağlanma maddesinin bu tip polimer bileşimlerinde önemli bir işleve sahip olduğu ve eksikliğinin yaşlanmayı hızlandırıcı bir etki yarattığı anlaşılmıştır. Son olarak patlayıcının raf ömrü Arrhenius ve Berthelot yaklaşımları kullanılarak yaklaşık 10 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical effects of aging on castable plastic bonded explosive (PBXN-109), in which the antioxidant content was changed by subjecting it to accelerated aging, were examined and for this purpose, Shore A hardness, crosslink density, antioxidant content, tension test, fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), dynamic mechanical analysis (DMA) and scanning electron microscope (SEM) anayzes were performed. The accelerated aging temperature was chosen between 30°C and 80°C. Aging times have been determined to correspond to approximately 10 year thermal equivalent load for aging temperatures of 60°C and above. As a result of the study, it was understood that crosslinking and chain scission are two competing processes and chain scission is more dominant at high temperatures. It has been observed that stress-strain properties reflect the physical effects of aging more clearly than chemical effects. On the other hand, it has been shown that high AO content has a slowing effect on the chemical effects of aging. In addition, it has been understood that the bonding agent has an important function in this type of polymer compositions and its deficiency has an accelerating effect on aging. Finally, the shelf life of the explosive was calculated to be approximately 10 years using the Arrhenius and Berthelot approaches.