Brimonidin ve krosetin yüklü hidrojellerin geliştirilmesi
Development of brimonidine and crocetin loaded hydrogels
- Tez No: 971050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Krosetin safran bitkisinden elde edilen antioksidan özelliği yüksek doğal yapılı bir maddedir. Glokom tedavilerinde sıklıkla rastlanan seçici α-2 adrenerjik reseptör antogonisti olan brimonidin tartaratın krosetin ile kullanılarak iki etkin maddeli doğal yapılı ve hidrojel formunda bir göz damlası oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Brimonidin tartarat ve krosetin etkin maddelerinin ayrı ayrı ve beraber olmak üzere UV analizleri yapılarak absorbans verdiği dalga boyları belirlenmiş ve beraber herhangi bir girişim oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Brimonidin tartarat ve krosetin için çözünürlük çalışmaları yapılarak formülasyonun oluşturulmasında kullanılacak çözücüler tespit edilmiştir. Krosetinin formülasyondaki antioksidan özelliğini hangi miktarlarda sağlayabildiği antimikrobiyal etkinlik testi ile belirlenip ürün için etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda ARPE-19 hücre hattı kullanılarak elde edilen formülasyonun sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda HET-CAM testi yapılarak formülasyonun döllenmiş yumurta hücre zarında oluşturacağı herhangi bir tahriş edici özelliği olup olmadığı incelenmiştir. Bulgular: Yapılan UV analizlerinde brimonidin tartaratın 245 nm'de ve krosetinin 420-440 nm'de absorbans verdiği belirlenmiştir. Antimikrobiyal etkinlik testinde krosetinin %50 oranına kadar formülasyonu antimikrobiyal olarak koruduğu kanıtlanmıştır. ARPE-19 hücre hattında yapılan taşıyıcı formülasyonun en yüksek etkisinin 96 saat olduğu görülmektedir. Brimonidin tartarat içeren formülasyonun yapılan HET-CAM testiyle hafif tahriş edici özelliğe sahip olduğu ve taşıyıcı formülasyonla beraber plasebolar uygulandığında herhangi bir tahriş edici özelliğinin olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç: 150 µg/M krosetinin oluşturulan formülasyondaki antimikrobiyal özelliğiyle ürünü mikrobiyal olarak koruduğu kanıtlanmış olup %5 oranında metanol içeren formülasyonun toksik etki yaratmadığı yapılan ARPE-19 hücre ve HET-CAM testi ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Crocetin is a naturally occurring substance with high antioxidant properties derived from the saffron plant. The aim of this study was to create a two-component, naturally occurring, hydrogel-based eye drop by combining brimonidine tartrate, a selective α-2 adrenergic receptor antagonist commonly used in glaucoma treatments, with crocetin. Materials and Methods: UV analyses were performed on brimonidine tartrate and crocetin separately and together to determine the wavelengths at which they absorb light and to investigate whether they interfere with each other when combined. Solubility studies were conducted for brimonidine tartrate and crocetin to identify the solvents to be used in the formulation. The amount of crocetin required to provide antioxidant properties in the formulation was determined using an antimicrobial activity test, and its effect on the product was investigated. The cytotoxic effect of the formulation obtained using the ARPE-19 cell line was investigated in the studies conducted. At the same time, the HET-CAM test was performed to investigate whether the formulation would cause any irritation to the fertilized egg cell membrane. Results: UV analysis revealed that brimonidine tartrate absorbed at 245 nm and crocetin absorbed at 420-440 nm. In antimicrobial activity testing, it was demonstrated that crocetin maintained antimicrobial activity up to a 50% concentration. The highest effect of the carrier formulation in the ARPE-19 cell line was observed at 96 hours. The formulation containing brimonidine tartrate was found to have mild irritant properties in the HET-CAM test, and no irritant properties were observed when applied with the carrier formulation and placebo. Conclusion: It has been proven that 150 µg/M crocetin in the formulation protects the product from microbes with its antimicrobial properties, and it has been observed with the ARPE-19 cell and HET-CAM tests that the formulation containing 5% methanol does not cause any toxic effects.