Eritematotelanjiektazik rozaseada, topikal brimonidin ve timolol tedavisinin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 892385
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periyodik olarak şiddetlenebilen, karakteristik paterndeki sentrofasiyal eritem rozaseanın en yaygın majör fenotipi olup eritematotelanjiektatik rozasea (ETR) olarak da bilinir. Ancak bu semptomların başarılı bir şekilde yönetilmesi hala zorluk teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ETR tedavisinde topikal brimonidin tartarat (BT) %0,2 ve timolol maleat (TM) %0.5 göz damlasının etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmada Şubat 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında bir ay topikal olarak BT ve TM alan 21 ETR hastası çalışmaya dahil edildi. Topikal BT ve TM tedavisi günde bir kez 4-6 damla şeklinde planlandı. Hastaların tedavi öncesinde ve bir ay sonraki takibinde Klinisyen Eritem Ölçeklendirme Skalası (CEA), Hastanın Kendini Değerlendirme Skalası (PSA), Rozasea Yaşam Kalitesi Ölçeği (RosaQoL) değerlendirilmiştir. Hastaların tedavi memnuniyetleri ve görülen yan etkiler değerlendirmeye alınmıştır. BT ve TM kombinasyon tedavisi ile CEA, PSA ve RosaQol skorlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme elde edilmiştir. CEA ve PSA skorlarında en az bir puan iyileşme sırasıyla %61,9 ve %52,3 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmayla BT ve TM'nin kombine tedavisinin rozasea hastalarında etkili ve güvenli bir seçenek olarak tercih edilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Periodic exacerbations of centrofacial erythema in a characteristic pattern represent the most common major phenotype of rosacea, also known as erythematotelangiectatic rosacea (ETR). However, the successful management of these symptoms remains challenging. The aim of this study is to evaluate the efficacy and safety of topical brimonidine tartrate (BT) 0.2%, and timolol maleate (TM) 0.5% eye drops in the treatment of ETR. In this retrospective study, 21 ETR patients who received topical BT and TM for one month between February 2023 and January 2024 were included. The topical BT and TM treatment was administered once daily, with 4-6 drops on entire face. The Clinician Erythema Assessment (CEA), Patient Self-Assessment (PSA), and the Rosacea Quality of Life Scale (RosaQoL) were evaluated before treatment and at the one-month follow-up. Patients' satisfaction with the treatment and side effects were also assessed. A statistically significant improvement in CEA, PSA, and RosaQoL scores was achieved with the BT and TM combination therapy. An improvement of at least one grade in the CEA and PSA was observed in 61.9% and 52.3% of patients, respectively. In conclusion, this study suggests that the combination therapy of BT and TM can be considered an effective and safe option for rosacea patients.