Kaz dağı göknar ormanlarında kabuk böceği zararının dron kullanılarak tespit edilmesi
Detection of bark beetle damage in kaz mountain fir forests using drones
  1. Tez No: 971060
  2. Yazar: ÖMER ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ECE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, İhsangazi Orman İşletme Müdürlüğü, Kirazlıtepe ve Göller Orman İşletme Şefliği Kazdağı göknarı ormanlarında 2023 yılında yürütülmüştür. Bölgede bulunan Kazdağı göknarı ormanlarında kabuk böceği zararlılarından olan Pityokteines curvidens önemli ekonomik kayıplar meydana getirmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak artan böcek salgınlarının izlenmesi oldukça önemli olup, bunun için dronlar böcek istilasına uğramış ağaçların hassas tespiti için önemli araçlardan biridir. Bu çalışmada P. curvidens zararının olduğu 2 adet parsel belirlenmiş ve bu parsellerde insansız hava aracı ile hava koşulları dikkate alınarak uçuş gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanlarında elde edilen görüntülerden toplam 25 örnek alan belirlenmiştir. Arazide her bir örnek alanda sağlıklı ağaçlar ve P. curvidens nedeniyle zarar görmüş ve kuruyan ağaçlar belirlenmiştir. Örnek alanlarda toplam 1079 adet ağaç değerlendirilmiştir ve bu ağaçların 974 adedi sağlıklı, 27 adedi zarar görmüş ve 78 adedi kurumuş ağaçlardır. Daha sonra her bir ağaca ilişkin ortalama yansıma değerleri hesaplanmıştır. Sağlıklı, zarar görmüş ve kurumuş ağaçların ortalama yansıma değerleri sırasıyla 101,65; 113,39 ve 132,60'dır. Sağlıklı, zarar görmüş ve kurumuş ağaçların ortalama yansıma değerleri arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the forests of Kastamonu Regional Directorate of Forestry, Kastamonu Forest Enterprise, Kirazlıtepe and Göller Forest Planing Unit in 2023. This study was carried out in 2023 in Kazdağı fir forests of Kastamonu Forest Regional Directorate, İhsangazi Forest Enterprise, Kirazlıtepe and Göller Forest Planing Unit. Pityokteines curvidens, a bark beetle pest, causes significant economic losses in Kazdağı fir forests in the region. Monitoring beetle outbreaks that increase due to climate change is very important, and for this reason, drones are one of the important tools for the precise detection of trees infested with beetles. In this study, 2 parcels with P. curvidens damage were determined and flights were carried out in these parcels with an unmanned aerial vehicle considering the weather conditions. A total of 25 sample areas were determined from the images obtained in the study areas. Healthy trees and trees damaged and dried due to P. curvidens were determined in each sample area in the field. A total of 1079 trees were evaluated in the sample areas and 974 of these trees were healthy, 27 were damaged and 78 were dried. Then, the average reflectance values for each tree were calculated. The average reflectance values of healthy, damaged and dried trees are 101.65; 113.39 and 132.60; respectively. It was determined that the differences between the average reflectance values of healthy, damaged and dried trees were statistically different.