Akdeniz meyvesineği, ceratitis capitata (wiedemann, 1824) (diptera: tephritidae)'nın mücadelesinde entomopatojen nematodların kullanım olanakları
Using possibilities of entomopathogenic nematodes in the control of ceratitis capitata (wiedemann, 1824) (diptera: tephritidae)
- Tez No: 971080
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KAŞKAVALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entomoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Akdeniz meyvesineği, Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (Diptera: Tephritidae) polifag beslenme şekli, yüksek üreme kapasitesi ve doğrudan meyvede zarara yol açması nedeniyle dünya genelinde meyve üretimini ciddi şekilde etkileyen önemli bir zararlıdır ve bu durum çoğu zaman kimyasal mücadeleyi gerekli kılmaktadır. Pestisit kullanımını azaltmaya yönelik artan sürdürülebilirlik talebi doğrultusunda özellikle C. capitata'nın toprakta pupa olması nedeniyle, entomopatojen nematodlar (EPN), umut verici biyolojik mücadele etmenleri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, İzmir ilindeki C. capitata ile bulaşık meyve bahçelerinden on yerel EPN izolatı elde edilmiş ve Steinernema carpocapsae, S. feltiae, Heterorhabditis bacteriophora, Oscheius tipulae ve O. onirici olarak teşhis edilmiştir. Laboratuvar çalışmalarında S. feltiae Sk48, S. carpocapsae Sk55 ve H. bacteriophora To3 en yüksek virülensliğe sahip izolatlar olarak belirlenmiştir. Arazi denemeleri için S. feltiae Sk48 ve H. bacteriophora To3 izolatları seçilmiş ve iki farklı lokasyonda 100 ve 200 IJs/cm² dozlarında uygulanmıştır. Heterorhabditis bacteriophora To3, ergin çıkışını %64–80 (100 IJs/cm²) ve %79–89 (200 IJs/cm²) oranlarında azaltırken, S. feltiae Sk48 sırasıyla %86–92 (100 IJs/cm²) ve %92–96 (200 IJs/cm²) oranlarında daha yüksek bir azalma sağlamıştır. Sonuçlar, EPN'lerin toprak neminin korunduğu alanlarda etkili olabildiğini ve entegre mücadele (IPM) programlarına entegre edilerek uygulandığında kimyasal ilaçlama sıklığını azaltmaya katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (Diptera: Tephritidae) is a major global pest, significantly affecting fruit production due to its polyphagous nature, high reproductive capacity, and direct fruit damage, often necessitating chemical control. With growing demand for sustainable alternatives, entomopathogenic nematodes (EPNs) offer promising biological control potential, particularly as C. capitata pupates in the soil. In this study, ten native EPN isolates were obtained from C. capitata-infested orchards in İzmir and identified as Steinernema carpocapsae, S. feltiae, Heterorhabditis bacteriophora, Oscheius tipulae, and O. onirici. Laboratory assays revealed S. feltiae Sk48, S. carpocapsae Sk55, and H. bacteriophora To3 as the most virulent. For field trials, S. feltiae Sk48 and H. bacteriophora To3 were applied at 100 and 200 IJs/cm² at two locations. Heterorhabditis bacteriophora To3 reduced adult emergence by 64–80% (100 IJs/cm²) and 79–89% (200 IJs/cm²), while S. feltiae Sk48 achieved higher reductions of 86–92% (100 IJs/cm²) and 92–96% (200 IJs/cm²). The results indicate that EPNs can be effective in areas where soil moisture is maintained and, when integrated into Integrated Pest Management (IPM) programs, can help reduce the frequency of chemical pesticide applications.