An exploration of international inclusive education policy context: Is equity excluded?
Uluslararası bütünleştirme eğitimi yasal bağlamının bir incelemesi: Eşitçilik dışarıda mı bırakıldı?
  1. Tez No: 971165
  2. Yazar: MEHMET BAKİ KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. SAMANTHA FOX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manchester Metropolıtan Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Kapsayıcı eğitim dünyanın çeşitli bölgelerinde halihazırda uygulanmakta. Ancak, sorun teşkil eden durumlar ve problemler kaçınılmazdır. Uluslararası kapsayıcı eğitim ajandası, dünya üzerinde gerçekleşen kapsayıcı eğitim çabalarının lokomotifi olarak görülebilir. Bu araştırma projesi mevcut uluslararası yasal dökümanları eşitlikçilik ilkesi açısından incelemiştir. Bu tezin amacı uluslararası kapsayıcı eğitim yaklaşımının yasal düzeyde eşitlikçilik ilkesi bakımından ne durumda olduğunun açığa çıkarılmasıdır. Diğer bir deyişle amaç, uluslararası kapsayıcı eğitimin yasal altyapısının eşitlikçilik ilkesine gereken önemi verip verilmediğinin anlaşılmasıdır. Araştırmanın amaçlarına ulaşması için, en güncel uluslararası dökümanlar incelenmiş ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inclusive education is being implemented around the world. However, encountering issues and problems is inevitable. International inclusive education agenda can be seen as locomotive of all efforts around the globe. This research project explores current international inclusive education policy in terms of equity. The purpose of this paper is to reveal where international inclusive education policy stands in terms of equity. In other words, the purpose is to find out whether international inclusive education policy gives required importance to equity. In order to fulfil the aims of research, the most recent international documents are explored, and recommendations are made.