Bitkisel süt ve hayvansal süt ile yapılan tatlı ürünlerinin duyusal özellikler ve satın alma niyetleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of dessert products made with vegetable milk and animal milk in terms of sensory characteristics and purchase intentions
- Tez No: 971201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLİSTAN SHIPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada bitkisel süt ve hayvansal süt ile yapılan tatlı ürünlerinin duyusal özelliklerini karşılaştırmak ve tüketici satın alma niyetlerini incelenmiştir. Araştırmanın İstanbul'da bulunan bir diyetisyen kliniğinde yer alan tüm kişileri kapsamıştır. Örneklem diyetisyen kliniğindeki belirli bir süre içinde katılımcı olmayı kabul eden kişilerden oluşturulmuştur. Çalışma, bitkisel ve hayvansal süt ile yapılan tatlıların değerlendirilmesinde cinsiyet ve yaş grupları arasındaki farklılıkları incelemiştir. Bulgulara göre, bitkisel süt ile yapılan tatlılarda renk ve yemek kültürüne uygunluk kriterlerinde cinsiyetler arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Renk tercihlerinde kadınlar ile erkekler arasında fark bulunmazken, kadınların koku ve yemek kültürüne uygunluk konularında farklı tercihlerde bulundukları belirlenmiştir. Yaş grupları arasında ise genel olarak belirgin bir farklılık saptanmamıştır, sadece görünüm kriterinde farklılık gözlemlenmiştir. Hayvansal süt ile yapılan tatlılar için ise renk, görünüm ve kıvam kriterlerinde cinsiyetler arasında anlamlı farklar belirlenmiştir. Eğitim düzeyi ise genellikle değerlendirme kriterlerini etkilememiştir. Sonuç olarak, çalışma, tatlıların değerlendirilmesinde bazı kriterlerde cinsiyet ve yaş grupları arasında farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the sensory characteristics of desserts made with plant-based milk and animal-based milk, and to examine consumers' purchase intentions. The research included all individuals present at a dietitian clinic located in Istanbul. The sample consisted of individuals who agreed to participate within a specific period at the dietitian clinic. The study investigated differences between genders and age groups in the evaluation of desserts made with plant-based and animal-based milk. According to the findings, significant differences were identified between genders in the criteria of color and cultural appropriateness for desserts made with plant-based milk. While no difference was found between men and women in terms of color preference, it was determined that women had different preferences regarding smell and cultural appropriateness. In general, no significant differences were observed between age groups, except for the appearance criterion. For desserts made with animal-based milk, significant differences between genders were found in terms of color, appearance, and consistency. Educational level generally did not influence the evaluation criteria. In conclusion, the study revealed that there are differences between genders and age groups in some criteria when evaluating desserts.