Yöneticilerin liderlik tarzının çalışan performansına etkisinde örgüt kültürünün aracılık rolü: Bir sağlık kuruluşu örneği
The mediating role of organizational culture on the effect of managers' leadership style on employee performance: A case study of healthcare organization example
  1. Tez No: 971263
  2. Yazar: FADİME KADER ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderlik tarzlarının çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkileşimde örgüt kültürünün aracılık rolünü değerlendirmektir. Bu çalışmada, nicel çalışma yöntemlerinden kesitsel ilişki tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Ankara ilinde faaliyet gösteren bir tıp merkezinde görev yapan toplam 200 sağlık ve idari personel oluşturmaktadır. Çalışmada tam sayım yöntemi esas alınarak örneklem seçimi yapılmamış, evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 154 kişi çalışma kapsamına alınmıştır. Veri toplama aracı olarak“Örgüt Kültür Ölçeği”,“Liderlik Tarzları Ölçeği”ve Çalışan İş Performansı Ölçeği" kullanılmıştır. Veriler 01 Nisan-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında çalışmacı tarafından yüz yüze elde edilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, iş performansı ile liderlik tarzı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, örgüt kültürünün bu ilişki üzerinde aracılık rolü olduğu görülmüştür. Katılımcı ve destekleyici liderlik davranışları, özellikle klan ve adhokrasi kültürlerinde daha sık görülmekte olup bu liderlik tarzları da çalışan performansını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca iş performansı ve liderlik tarzı, kurumda çalışma süresine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre, 1 yıldan az süredir çalışanların iş performansı ile liderlik tarzı puan ortalamaları, 10 yıldan fazla süredir çalışanların ortalamalarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Yaş, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre liderlik tarzı, iş performansı ve örgüt kültürü puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışmanın sonucunda, sağlık sektöründe liderlik tarzlarının çalışan performansını artırmada etkili bir unsur olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, hastane yöneticilerinin katılımcı, destekleyici ve araçsal liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik kapsamlı ve sürdürülebilir eğitim programlarına katılmaları büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, hastane yöneticilerinin katılımcı, destekleyici ve araçsal liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programlarının uygulanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of leadership styles on employee performance and to evaluate the mediating role of organizational culture in this relationship. A cross-sectional relational survey model, one of the quantitative research methods, was employed in the study. The research population consisted of 200 healthcare and administrative staff working at a medical center operating in Ankara. A full enumeration method was adopted, aiming to reach the entire population without sampling. A total of 154 individuals who voluntarily agreed to participate were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews by the researcher between April 1 and July 31, 2024, using the“Organizational Culture Scale,”“Leadership Styles Scale,”and“Employee Job Performance Scale.”The findings revealed a significant and positive effect between leadership style and job performance, while organizational culture was found to play a mediating role in this relationship. Participative and supportive leadership behaviors were observed more frequently in clan and adhocracy cultures, and these leadership styles were found to have a positive influence on employee performance. Additionally, job performance and leadership style showed significant differences based on tenure at the institution; employees with less than one year of experience scored higher in leadership style and performance than those with more than ten years of tenure. However, no statistically significant differences were observed in organizational culture, job performance, or leadership style scores based on age, gender, or education level. The results of the study indicate that leadership styles are a key determinant of employee performance in the healthcare sector. Accordingly, it is of great importance that hospital managers participate in comprehensive and sustainable training programs focused on enhancing participative, supportive, and instrumental leadership competencies. Furthermore, it is recommended that institutions prioritize leadership development programs, provide mentorship support for newly recruited employees, and implement practices aimed at maintaining the motivation of experienced staff.