İkı̇ncı̇l şehı̇rlerı̇n uygulanabı̇lı̇r bı̇r yoksulluk azaltma stratejı̇sı̇ modelı̇ olarak değerlendı̇rı̇lmesı̇: Ruanda'da ı̇kı̇ncı̇l şehı̇rler ulusal yol harı̇tası vaka çalışması
Assessing secondary cities as a practicable model of poor reduction strategy: a case study of the national roadmap for secondary cities in Rwanda
- Tez No: 971331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENAP YOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ruanda'nın İkincil Şehirler Ulusal Yol Haritasını bir vaka çalışması olarak analiz ederek ikincil şehirlerin yoksulluğun azaltılmasında stratejik bir model olarak potansiyelini değerlendirmektedir. Küresel kentleşme eğilimleri özellikle Afrika ve Asya'da değişirken, ikincil şehirler kapsayıcı kalkınma ve kentleşmenin büyümesini teşvik etmede önemli aktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Küresel kentsel nüfusun %60'ından fazlası, bir milyondan az nüfusa sahip şehirlerde yaşamaktadır ve bu şehirler“İkincil Şehirler”olarak adlandırılmaktadır ve tarihsel olarak kalkınma stratejilerinde göz ardı edilmiştir. Kentsel planlama, politika analizi ve kalkınma çalışmalarını birleştiren multidisipliner bir bakış açısıyla bu tez, ikincil şehirlerdeki altyapı, yönetişim, özel sektör ve yerel ekonomik faaliyetlerin yoksulluğun azaltılmasına nasıl katkıda bulunduğunu değerlendirmek için hükümet raporları, akademik literatür ve uluslararası vaka çalışmaları da dahil olmak üzere çok çeşitli veri kaynaklarından yararlanarak ikincil şehirler uygulamalarının küresel en iyi uygulamalarını incelemekte ve Ruanda'nın ikincil şehirler kalkınmasına yaklaşımını değerlendirmektedir. Bulgular yeterince desteklendiğinde, ikincil şehirlerin bölgesel büyümenin motoru olarak hizmet verebileceğini, kırsal-kentsel bağlantıyı geliştirebileceğini ve yoksulluğun azaltılması için ölçeklenebilir ve sürdürülebilir çözümler sağlayabileceğini göstermektedir. Ruanda'da altı ikincil şehri bulunmaktadır. Rubavu, Musanze, Huye, Muhanga, Nyagatare ve Rusizi, dengeli ulusal kalkınmayı teşvik etmek, kentsel-kırsal eşitsizlikleri azaltmak, ana başkent“Kigali Şehri”üzerindeki baskıyı azaltmak ve ekonomik büyüme ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunmak için resmi olarak“İkincil Şehirler”belirlenmiştir. Ekonomik Kalkınma ve Yoksulluğu Azaltma Stratejileri (EDPRS), Vizyon 2020 ve Ulusal Dönüşüm Stratejisi (NST1) gibi politika girişimleri aracılığıyla Ruanda, ikincil şehirleri ülkenin sosyal ve ekonomik dönüşümü için stratejik olarak kullanmıştır. Bulgular, bu şehirlerin hizmetlere erişimi artırarak, istihdam fırsatları yaratarak, kırsal-kentsel bağlantıyı sağlayarak, gelir eşitsizliğini azaltarak ve özellikle başkent ekonomisine entegre olamayan nüfus için yerel girişimciliği teşvik ederek eşitlikçi kalkınmayı teşvik etmede önemli roller oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the potential of secondary cities as a strategic model for poverty reduction throughout analyzing Rwanda's National Roadmap of Secondary Cities as a case study. As global urbanization trends shift especially across Africa and Asia, secondary cities are emerging as pivotal actors in promoting inclusive development and urbanization growth. over 60% of the global urban population resides in cities with fewer than one million inhabitants and these cities are“Secondary cities”and have historically been overlooked in development strategies though population size is not enough to define secondary cities but functionality and connectivity with global and national systems of cities are also considered. Through a multidisciplinary lens of combining urban planning, policy analysis, and development studies, this thesis examines global best practices of secondary cities and evaluates Rwanda's approach to secondary city development by drawing from a wide array of data sources, including government reports, scholarly literature, and international case studies, to assess how infrastructure, governance, private sectors and local economic activity in secondary cities contribute to poverty alleviation. Findings suggest that when adequately supported, secondary cities can serve as engines of regional growth, enhance rural-urban connectivity, and provide scalable, sustainable solutions to poverty reduction. In Rwanda, six secondary cities: Rubavu, Musanze, Huye, Muhanga, Nyagatare, and Rusizi, have been officially designated to stimulate balanced national development, reduce urban-rural disparities, reduce pressure from the main capital city `Kigali city` and contribute to economic growth and poverty reduction. Through policy initiatives like the Economic Development and Poverty Reduction Strategies (EDPRS), Vision 2020 and National Strategy for Transformation (NST1), Rwanda has strategically utilized secondary cities as a gear for social and economic transformation of the country. The findings indicate that these cities play crucial roles in fostering equitable development by enhancing access to services, creating employment opportunities, rural-urban connectivity, reduce income inequality, and promoting local entrepreneurship.