Acil serviste akut iskemik inmeli hastalarda pan immün inflamasyon değerinin (PİV) tanısal ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic value of the pan-immune inflammation value in patients with acute ischemic stroke presenting to the emergency department
  1. Tez No: 971336
  2. Yazar: YUSUF FAREA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ŞEN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnmede klasikleşmiş“zaman beyindir”ilkesi temeldir hızlı tanı bu yüzden gerekir. İnmeyi erken tanıma ve hastane içi kritik inme organizasyonunu hızla aktive edip prosedürleri başlatmak önemlidir. Hemogram sonucu hızlı elde edilebilen parametreler olduklarından dolayı hızlı bir şekilde PİV değerine bakılarak tanı kesinleştirmek için yardımcı değer olabilir. Gereç ve Yöntem: Çalışma acil serviste retrospektif olarak planlandi. Çalışmamıza, 200 serebrovasküler olay geçiren hasta ve herhangi bir hastalık sorunu olmayan ayaktan başvuru yapan 100 kişi kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. 2023 haziran -2024 haziran arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Acil Servisine 18 yaş üzerinde iskemik inme nedeni ile başvurmuş olan hastalar çalışma grubuna dahil edildi. 18 yaş altı, gebeler, SVO sonrası travmalar, kanser hastaları, aktif enfeksiyonu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kontrol grubu hemogram parametreleri normal sınırlar içinde olan travma hastalarından oluşturuldu. Hastanemizi ziyaret eden hastaların laboratuvar verileri vaka sistemi üzerinden kontrol edilip detaylı bir şekilde Excel'e kaydedilerek tam kan parametrelerinden PIV = Nötrofil Sayısı (10)9/L)× platelet sayısı (10)9/L) × monosit sayısı (10)9/L)/lenfosit sayısı (10)9/L) olarak hesaplandı. Elde edilen değerler tanı amaçlı iki grup arasında analiz edildi .Ayrıca çalışma grubunda servis ve yoğun bakım yatışı, sağ kalım, morbidite, sekel, yatış süresi ve lezyon yeri gibi parametreler açısından prognostik olarak değerlendirilecektir.hemogram örneklerinde serebrovasküler olay geçiren hastaları değerlendirmek amacıyla nötrofil, platelet, monosit, lenfosit ve PİV düzeyleri ölçülmüş ve yukarıda belirtilen hesaplama formülüne göre, PIV ve diğer göstergeler Excel'de hesaplanıp veriler SPSS (Statistics package for Social Science) versiyon 26.0 yazılımı kullanarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların %48.5'i erkek, %51.5'i kadın; kontrol grubunun ise %53'ü Erkek, %47'si Kadın. Çalışmamıza dahil edilen hastaların ortalama yaşı 70 ve kontrol grubunun ortalama yaşı ise 67.5'tir. Çalışmamızda istatistik değerlendirilimesi sonrası p değerinin anlamlı yüksekliği saptanan bulgular aşağıda yazılmıştır: Hasta grubumuzda nötrofil medyan değerleri [6.83 (1.96-25.13)], kontrol grubu değerlerine göre [5.11 (2.03-7.91)] daha yüksek bulunmuş ve istatiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0.000). PİV medyan değerleri hasta grubunda [537.17 (12.34-23836.3)] kontrol grubuna göre [395.8 (49.86-1081.6)] daha yüksek bulunmuş ve istatiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0.000). Mortalite dikkate alındığında, PİV medyan değerleri ex olan hastalarda [718.69 (88.55-23836.3)], ex olmayanlara göre [466 (12.34-13187.6)] daha yüksek bulunmuş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0.032). Çalışmamızda PİV değerine bakarak hem tanı hem de kötü prognoz tahmini sonrası mortalite durumunu hakkında istatistiksel olarak anlamlı bulunduğunu orta koymuş olduk. Sonuç: AİS hastalrında acil şartlarda klinik ile korelasyon edildiğinde PİV değerini hesaplayarak yüksek bulunduğu zaman tanı, yoğun bakım yatışı ve mortalite hakkında prognostik tahmin etmede yardımcı olabilir. Anahtar Kelimeler. Akut iskemik inme, PİV(pan immün inflamatuar değer), trombolitik tedavi, mortalite.
Özet (Çeviri)
Objective: The classic principle of“time is brain”is fundamental in stroke; therefore, rapid diagnosis is essential. Recognizing a stroke early and promptly activating the in-hospital stroke team enables swift initiation of necessary procedures. Since hemogram results can be obtained rapidly, quickly checking the PIV value a marker derived from the hemogram that aids in distinguishing stroke types can be helpful in confirming the diagnosis. Materials and Methods: The study was retrospectively planned in the emergency department. Our study included 200 patients who had experienced cerebrovascular events and 100 trauma patients with hematology parameters within normal limits, who were treated as outpatients and served as the control group. Patients over the age of 18 who were admitted to the Emergency Department of Konya City Hospital, Health Sciences University, between June 2023 and June 2024 due to ischemic stroke were included in the study group. Patients under 18 years of age, pregnant women, trauma patients, cancer patients, and patients with active infections were excluded from the study. Laboratory data of patients visiting our hospital were checked through the case system and recorded in detail in Excel. The PIV was calculated as follows: PIV = (Neutrophil Count (10)⁹/L) × Platelet Count (10)⁹/L × Monocyte Count (10)⁹/L / Lymphocyte Count (10)⁹/L (/L). The obtained values were analyzed between the two groups for diagnostic purposes. Additionally, the study group will be evaluated prognostically in terms of parameters such as service and intensive care admission, survival, morbidity, sequelae, length of stay, and lesion location. Neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte, and PIV levels were measured in hemogram samples to evaluate patients who had experienced cerebrovascular events. According to the calculation formula mentioned above, PIV and other indicators were calculated using Excel, and the data were analyzed with SPSS (Statistics Package for the Social Sciences) version 26.0 software. Results: The study included two groups. The patient group consisted of individuals diagnosed with the relevant condition, comprising 48.5% male and 51.5% female patients. The control group, comprised of individuals without the condition, included 53% males and 47% females. The average age of the patients included in our study was 70 years, and the average age of the control group was 67.5 years. To provide further context for these demographic insights, the findings with statistically significant p-values after statistical evaluation in our study are listed below: Specifically, the median neutrophil values in our patient group (6.83 [1.96-25.13]) were higher than those observed in the control group (5.11 [2.03-7.91]), and this difference was statistically significant (p = 0.000). In addition, the median PIV values in the patient group [537.17 (12.34-23836.3)] exceeded those in the control group [395.8 (49.86-1081.6)], also reaching statistical significance (p < 0.000). Furthermore, when mortality cases were considered, PIV median values were higher in patients with ex [718.69 (88.55-23836.3)] compared to those without ex [466 (12.34-13187.6)], and this difference was statistically significant (p = 0.032). Based on our findings, PIV values demonstrated statistical significance in predicting both diagnosis and mortality, especially in patients with a poor prognosis. Conclusıon: these results suggest that, in patients with AIS, calculating PIV values in emergency settings and comparing them with clinical findings can directly inform diagnostic decisions, guide intensive care admissions, and assist in predicting mortality risk, especially when elevated values are identified. Keywords. Acute ischemic stroke, PIV (pan-immune inflammatory value), thrombolytic therapy, and mortality.