Benzofuran endoperoksit türevlerinin antikarsinojenik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of anticarcinogenic properties of benzofuran endoperoxide derivatives
- Tez No: 971378
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün halk sağlığı sorunlarının en büyük sorunu haline bürünmeye başlayan kanser hastalığı kalp ve damar yolu hastalıkları ile makası her geçen yıl kapatmaktadır. Bu durum mevcut olan tedavi yöntemlerinin yanı sıra alternatif çalışmaların denenmesini önemli hale getirmiştir. Bu alternatif yollardan birisi de molekül hibritleştirme metodudur. Bu kapsam altında antikarsinojenik aktivite yönüyle tasarlanmış benzofuran ve artesunat moleküllerinin farklı türevleri sentezlenmiş ve kanser hücre hatları üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışma kapsamında sentezlenen bileşiklerin Caco-2 HepG2 ve Ishikawa hücre hatları üzerindeki toksik etkisi yapılan hücre canlılık testi (MTT) ile belirlenmiştir. Yapılan test sonucunda 15 maddeden sadece 1 tanesi denen tüm hücre hatlarında etki gösterememişken diğer 14'ü hücreye spesifik olsa da toksik etki göstermiştir. Özellikle ester bağı O molekülü bulunduran bir siklopentan yapısı takviyeli BN-80, BN-90 ve BN-92 sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kanser hücre hatları üzerinde çok güçlü bir toksik etki bıraktığı görülmüştür. BN-79 molekülü üstü yapılan hücre canlılık testi çalışmalarda 500 µM (uygulanan en yüksek konsantrasyon) altında tüm hücre hatlarında herhangi bir toksik etki göstermemiştir. Bunun yanı sıra moleküller içerisinden hücre hatlarına spesifik yatkınlığı olan en düşük EC50 değerlerine sahip moleküller seçilerek ileri deneylerin yol haritası çizilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yapılan Annexin V boyaması, qRT-PCR yöntemi ile yapılan çalışmalarda Caco-2 hücre hattında %20'nin altında kalırken Ishikawa ve HepG2 hücre hatlarında denenen hibrit moleküller %20 ile %65 arasında değişen sonuçlar elde edilmiştir. PI boyaması ile hücre döngüsündeki etkileri araştırılmış ve maddelerin hücre döngüsündeki etkilerinin hücreyi döngü esnasında S fazına geçişini engellediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra invazyon kapasitesi, yara iyileşmesi ve koloni formasyon testleri de kullanılmıştır. Çalışma planlamasına ek olarak sentezlenen maddelerin Antienflamatuar etkilerini belirlemek için LPS ile uyarılan RAW264.7 hücre hattı üzerinde Griess yöntemi ve qRT-PCR çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda sentezlenen benzofuran-artesunat hibritlerinin güçlü bir antikanser potansiyeline sahip olduğu görülmüş ve hibrit moleküllerin alternatif kanser tedavisindeki önemli bir rol oynadığını gözler önüne koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer, which has begun to emerge as one of the most significant public health issues of our time, is narrowing the gap with cardiovascular diseases each year. This situation has made it crucial to explore alternative approaches alongside existing treatment methods. One such alternative approach is molecular hybridization. Within this framework, various derivatives of benzofuran and artesunat molecules, designed for their anticarcinogenic activity, were synthesized, and their effects on cancer cell lines were investigated. The toxic effects of the synthesized compounds on Caco-2, HepG2, and Ishikawa cell lines were determined using a cell viability test (MTT). The test results showed that only one of the 15 compounds tested had no effect on all cell lines, while the remaining 14 exhibited toxic effects, albeit cell-specific. In particular, BN-80, BN-90, and BN-92, which contain a cyclopentane structure reinforced with an ester bond O molecule, showed a very strong toxic effect on cancer cell lines when compared to the healthy control group. In cell viability tests conducted on the BN-79 molecule, no toxic effects were observed in any cell lines at concentrations below 500 µM (the highest applied concentration). Additionally, molecules with the lowest EC50 values, indicating specific affinity for cell lines, were selected to establish a roadmap for further experiments. In this context, Annexin V staining and qRT-PCR studies showed results below 20% in the Caco-2 cell line, while the substances tested in the Ishikawa and HepG2 cell lines yielded results ranging from 20% to 65%. The effects of the compounds on the cell cycle were investigated using PI staining, and it was determined that the compounds inhibit the transition of cells to the S phase during the cell cycle. Additionally, invasion capacity, wound healing, and colony formation tests were also employed. In addition to the study design, the anti-inflammatory effects of the synthesized compounds were determined using the Griess method and qRT-PCR studies on LPS-stimulated RAW264.7 cell lines. The results of the studies revealed that the synthesized benzofuran-artesunat hybrids possess strong anticancer potential and highlight the significant role these hybrid molecules may play in alternative cancer therapy.