Diyetisyenlerin detoks diyetlerine karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dietitians' detox diets application status
  1. Tez No: 971379
  2. Yazar: DERYA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKİN ÖZYILMAZ KIRCALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Detoksifikasyon veya detoks diyetleri, vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmak, sağlığı korumak ve vücut ağırlığı kaybına yardımcı olmak için tasarlanmış kısa süreli müdahalelerdir. Ancak, bu diyetlerin çoğunluğunun çeşitli iddialarını destekleyecek çok az bilimsel verisi vardır. Bu çalışmanın amacı; diyetisyenlerin detoks diyetleri ve diyet mitleri hakkındaki inançlarını tespit edip güncel durumu değerlendirmektir. En az lisans derecesinde mezun 158 diyetisyen yüzyüze anket çalışmasına dahil edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 27 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarında detoks diyetlerinin kullanılıp kullanılmaması konusunda diyetisyenlerin en büyük kısmının 'hayır' yanıtını verdiği (n=69, %43.7), detoks diyetleri hakkındaki bilgi düzeyi değerlendirildiğinde, diyetisyenlerin önemli bir bölümünün orta düzeyde bilgiye sahip olduğu görülmektedir (n=72, %45.6). Detoks diyetleri ile kilo kaybı sağlamanın sürdürülebilir olup olmadığı sorusuna ise diyetisyenlerin çoğunluğu 'hayır' (n=149, %94.3) yanıtını vermektedir. Çalışmanın önerileri doğrultusunda; diyetisyenler için detoks diyetlerine yönelik eğitim ve bilgi düzeyinin artırılması amacıyla bu alanda daha fazla akademik araştırma yapılması önerilmektedir. Özellikle sosyal medyada sağlığa zarar verecek beslenme uygulamaları ile ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
. Detoxification or detox diets are short-term interventions designed to eliminate toxins from the body, maintain health, and aid in body weight loss. However, the majority of these diets have little scientific data to support their various claims. The purpose of this study was to identify dietitians' beliefs about detox diets and diet myths and to assess the current status. 158 dietitians with at least a bachelor's degree were included in a face-to-face survey. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 27 (IBM SPSS, Turkey). The study results indicated that the majority of dietitians answered“no”(n=69, 43.7%) regarding the use of detox diets, while a significant portion of dietitians had a moderate level of knowledge about detox diets (n=72, 45.6%). When asked whether weight loss through detox diets is sustainable, the majority of dietitians answered“no”(n=149, 94.3%). Based on the study's recommendations, more academic research is recommended in this area to increase dietitians' education and knowledge about detox diets. Disinformation about potentially harmful nutritional practices, particularly on social media, should be prevented