Metal sektöründe risk analizi ve yönetimi
Risk analysis and management in metal sector
  1. Tez No: 971394
  2. Yazar: AHMET CAN YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Accidents, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ana metal sektöründeki iş kazalarının sayısal verilerini inceleyerek, bu kazaların ve meslek hastalıklarının olası nedenlerini araştırmak ve bu risklerin belirlenmesi ile önlenmesi için çözüm önerileri geliştirmektir. Ayrıca, belirlenen uygunsuzlukların hangi risk faktörlerine yol açtığını anlamak ve sunulan çözüm önerilerinin literatür araştırmaları ile desteklenerek sektörde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir. SGK 2020-2023 iş kazası verileri kullanılarak metal sektöründeki iş kazaları ve meslek hastalıkları incelenip, diğer sektörlerle karşılaştırılarak grafik ve tablolarla açıklanmıştır. Ana metal sektörü, Türkiye genelindeki sektörlerle karşılaştırıldığında, iş kazalarının daha sık karşılaşıldığı bir sektör olarak önem arz etmektedir. Ana metal sektöründe özellikle önem taşıyan başlıca risk faktörü, iş ekipmanlarından kaynaklanan tehlikeler olarak öne çıkmaktadır. Bu risklerin tamamen yok edilmesi ya da kabul edilebilir en düşük seviyelere indirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, sektörde kimyasal maddelerden kaynaklanan tehlikeler ve tozlu çalışma koşullarının yarattığı riskler de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Farklı risk faktörlerine göre yapılan sınıflandırmalarla balık kılçığı analizi ve Pareto analizi kullanılarak belirlenen sorunlara çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Risk seviyesinin yüksek olduğu bu sektörde, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmeye yönelik yapılacak her türlü iyileştirmenin, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde kritik bir etkisi olacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the numerical data on occupational accidents in Turkey's metal industry, investigate the possible causes of these accidents and occupational diseases, and develop solutions to identify and prevent these risks. Additionally, it aims to understand which risk factors the identified non-conformities lead to, and to contribute to occupational health and safety practices in the sector by supporting the proposed solutions with literature research. Using SGK 2020-2023 occupational accident data, occupational accidents and occupational diseases in the metal industry are analyzed and compared with other sectors, explained through graphs and tables. When compared to other sectors in Turkey, the metal industry stands out as an area with more frequent occupational accidents. In this sector, the primary risk factor in terms of occupational health and safety is hazards arising from work equipment. It is emphasized that these risks should be completely eliminated or reduced to acceptable minimum levels. Furthermore, hazards from chemicals and the risks associated with dusty working conditions also pose serious threats. Different solution suggestions were presented for the problems identified using fishbone analysis and Pareto analysis with classifications made according to different risk factors. Given the high-risk level in this sector, any improvements in occupational health and safety are crucial in preventing occupational accidents and diseases.