Radyolojik patolojisi tanımlanmamış ön diz ağrısı şikayeti olan hastaların tanı ve tedavisinde hoffa hacmi ile radyolojik ve klinik skorlamaların ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 971404
  2. Yazar: SIDDIK GÖKSEL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRAH AÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, radyolojik patolojisi tanımlanmamış ön diz ağrısı olan genç yaş grubu (18-40) hastalarda hoffitis ön tanısı ile uygulanan tedavi (Grup 2: Konvansiyonel Tedavi; Grup 3: PRP) yöntemlerinde, klinik ve fonksiyonel skorlamalarla kıyaslanması ve her iki tedavi grubunda hoffa hacminin hesaplanarak, tedavi öncesi ve sonrası hoffa hacim değişikliğinin klinik ve fonksiyonel skorlarla ilişkisinin incelenmesidir. Ayrıca klinik ve radyolojik patolojisi olmayan hastalardaki (Grup 1: Kontrol) hoffa hacminin tedavi grupları ile kıyaslanmasıdır. Hasta ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimize 2019-2023 yılları arasında ön diz ağrısı şikayeti ile başvuran, hoffa muayene bulgusu (squeeze test) pozitif olup; radyolojik patolojisi olmayan takiplerinde konvansiyonel tedavi (NSAID ve soğuk uygulama) veya PRP tedavisi uygulanmış, tedavi öncesi ve tedavi sonrası kontrol MR görüntüleri olan, 18-40 yaş arası 55 hasta (22 kadın 33 erkek) retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar tedavi yöntemlerine göre gruplara ayrıldı. Ayrıca hoffa muayenesi normal olup çekilen diz MR görüntülemelerinde herhangi bir diz patolojisi raporlanmayan 25 hasta (10 kadın 15 erkek) ile kontrol grubu oluşturuldu. Klinik ve fonksiyonel skorlamalar Lysholm knee scoring scale, Oxford knee score, Visual Analogue Scale ölçekleri ile; radyolojik skorlamalar ise 3DSlicer (version 5.6.2) programıyla segmentasyon ve hacim ölçümleri yapılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ arasında anlamlı fark saptanmadı. Konvansiyonel tedavi uygulanan hastalarda hoffa hacmindeki azalma ile klinik ve fonksiyonel skorlamalar iyileşirken, PRP tedavisi uygulanan hastalarda aynı skorlamaların hoffa hacmindeki artışa rağmen iyileştiği görülmüştür (p<0,005). PRP tedavisi uygulanan hasta grubundaki klinik ve fonksiyonel skorlamalarda iyileşme, konvansiyonel tedavi uygulanan hasta grubuna göre istatistiksel olarak daha anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Hoffa hacmi ön diz ağrısında temel predispozan bir faktör olsa da, hoffa hacim değişimi ile fonksiyonel skorlamalar arasında net bir ilişki görülmemiştir. Hoffa hacmi dışında, tanımlanmamış patofizyolojik süreçlerin de fonksiyonel skorlamalar üzerinde etkisi olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to compare the clinical and functional scores in the treatment methods (Group 2: Conventional Treatment; Group 3: PRP) applied with a prediagnosis of Hoffa syndrome in a young age group (18-40) of patients with anterior knee pain without defined radiological pathology. Additionally, the study aimed to calculate the Hoffa volume in both treatment groups and to examine the relationship between Hoffa volume change before and after treatment with clinical and functional scores. Furthermore, Hoffa volume in patients without clinical or radiological pathology (Group 1: Control) was compared with the treatment groups. Material and Method: The study cohort comprised 55 patients (22 females and 33 males) aged 18-40 years (22 females and 33 males) who presented to the clinic between 2019 and 2023 with anterior knee pain. The patients were selected based on the following criteria: a positive Hoffa examination finding (squeeze test), treatment with conventional methods (NSAID and cold application) or PRP treatment in the follow-up period, and the absence of radiological pathology. The control MR images were obtained before and after treatment, and the patients were retrospectively evaluated. The patients were divided into groups according to the treatment methods they had received. In addition, a control group was formed comprising 25 patients (10 females and 15 males) who had undergone a normal Hoffa examination and who had no knee pathology reported on knee MR imaging. The clinical and functional outcomes were assessed using the Lysholm knee scoring scale, Oxford knee score, and Visual Analogue Scale. The radiological outcomes were assessed using segmentation and volume measurements obtained using 3DSlicer (version 5.6.2). Results: The present study revealed no significant intergroup differences with regard to age, gender, and BMI. While clinical and functional scores exhibited improvement with the reduction in HoFa volume in patients undergoing conventional treatment, the same scores demonstrated improvement in patients treated with PRP despite the increase in Hoffa volume (p < 0.005). The improvement in clinical and functional scores in the PRP-treated patient group was found to be statistically more significant compared to the conventional treatment group. Conclusion: Although Hoffa volume is a significant predisposing factor in anterior knee pain, there is no clear correlation between Hoffa volume change and functional scores. In addition to Hoffa volume, various pathophysiological processes, which remain undefined, are also thought to have an effect on functional scores.