Tasarrufun iptali davasının medeni hukuktaki benzer amaçlı hükümlerle ilişkisi
The relationship between the action for annulment of disposition and similar provisions in civil law
  1. Tez No: 971416
  2. Yazar: DAMLA PINAR KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Borçlunun, malvarlığını azaltan veya alacaklıların takip imkânını sınırlayan fiil ve işlemleri karşısında, alacaklılar, cebri icra sahası dışına çıkmış olan mal veya hakların yeniden cebri icra sahası içerisine çekilmesi amacıyla“tasarrufun iptali”davası açarak alacaklarının tahsilini sağlama imkânına sahiptirler. Türk Medeni Kanunu'nda da alacaklıların korunmasına yönelik birçok hüküm bulunmaktadır. Bu hükümlerin, tasarrufun iptali davası ile ilişkisi, benzer yönleri ve farklılıkları ile bu düzenlemelerin kapsamına giren tasarruflara karşı, tasarrufun iptali yoluna gidilip gidilemeyeceğinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çerçevede, çalışmada öncelikle, iptale tâbi tasarruflar, tasarrufun iptali davasının özellikleri, hüküm ve sonuçları açıklanmış; devamında Aile Hukuku, Miras Hukuku ve Eşya Hukuku alanlarındaki alacaklıların korunmasına ilişkin hükümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In cases where a debtor engages in acts or transactions that diminish their assets or restrict creditors' ability to pursue enforcement, creditors are entitled to initiate an action for annulment of disposition with the aim of reintegrating assets or rights that have been removed from the scope of compulsory enforcement, thereby enabling the recovery of their claims. The Turkish Civil Code also contains numerous provisions aimed at protecting creditors. It is important to examine the relationship between these provisions and the action for annulment of disposition, including their similarities and differences, and whether such an annulment action can be pursued against dispositions governed by these regulations. Within this framework, the study first explains the dispositions subject to annulment, as well as the characteristics, legal effects, and consequences of the action for annulment of disposition; subsequently, it examines the provisions related to the protection of creditors in the fields of Family Law, Inheritance Law, and Property Law.