Marka bağımlılığını etkileyen unsurlar: Üniversite öğrencileri üzerine nicel bir araştırma
Factors influencing brand attachment: A quantitative study on university students
  1. Tez No: 971426
  2. Yazar: HASRET MUNGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde marka, yalnızca bir ürün ya da hizmetin tanımlayıcısı olmaktan çıkıp, tüketicilerin davranışlarını etkileyen güçlü bir unsur haline gelmiştir. Özellikle genç tüketiciler arasında marka algısı ve bağlılığı, satın alma kararlarını şekillendirmede önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin cep telefonu marka bağımlılığına etki eden faktörleri incelemektir. Çalışmada, markanın tanınmışlığı, markaya duyulan inanç, üretici firmaya güven ve cep telefonu özelliklerinin marka bağımlılığı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Çağ Üniversitesi'nde öğrenim gören hazırlık, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki toplam 412 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin cep telefonu markalarına karşı yüksek düzeyde bağımlılık geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Regresyon analizleri sonucunda, en güçlü yordayıcı değişkenin markaya duyulan inanç olduğu; bunu üretici firmaya güven ve markanın tanınmışlığının izlediği belirlenmiştir. Cep telefonu teknik özelliklerinin ise marka bağımlılığı üzerinde görece daha düşük düzeyde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca değişkenler arasında pozitif ve anlamlı korelasyon ilişkileri saptanmıştır. Bu sonuçlar, cep telefonu marka bağımlılığının sadece ürün özelliklerinden değil, aynı zamanda markayla kurulan duygusal ve psikolojik bağlardan da etkilendiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, firmaların tüketiciyle güven temelli ilişkiler geliştirmesi ve markaya yönelik olumlu algıyı güçlendirecek stratejilere yönelmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, a brand is no longer merely a label for a product or service but has become a powerful element that influences consumer behavior. Especially among young consumers, brand perception and loyalty play a significant role in shaping purchasing decisions. The main objective of this study is to examine the factors affecting mobile phone brand addiction among university students. The study analyzes the impact of brand awareness, brand trust, trust in the manufacturer, and mobile phone features on brand addiction. The sample of the research consists of 412 students from Çağ University, including those in preparatory, undergraduate, graduate, and doctoral programs. Data were collected through a questionnaire and analyzed using descriptive statistics, correlation, and regression analyses. The findings reveal that students exhibit a high level of dependency on mobile phone brands. Regression analyses indicate that the most significant predictor of brand addiction is trust in the brand, followed by trust in the manufacturer and brand awareness. In contrast, the technical features of mobile phones were found to have a relatively lower impact on brand addiction. Furthermore, statistically significant and positive correlations were identified among the variables. These results suggest that brand addiction is influenced not only by product attributes but also by emotional and psychological bonds established with the brand. Based on these findings, it is recommended that firms develop trust-based relationships with consumers and adopt strategies that enhance positive brand perception.