Wearables-based user identity recognition through image representation of motion sensor data sequences and pretrained vision models
Hareket sensörü veri dizilerinin görüntü temsilleri ve önceden eğitilmiş görme modelleri ile giyilebilir cihaz tabanlı kullanıcı kimlik tanıma
  1. Tez No: 971474
  2. Yazar: RABİA ELA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. BİLLUR BARSHAN ÖZAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kullanıcı kimliği tanıma ve doğrulama süreçlerinde yaygın olarak kullanılan yöntemler, siber saldırılara karşı sıklıkla savunmasız kalmakta ve bu süreçler daha sağlam çözümler gerektirmektedir. Bu bağlamda, hareket sensörü verileri ve biyometrik veriler alternatif çözümler olarak kullanılmakta ve bu durum insan hareketi tanıma görevini gündeme getirmektedir. Bu görev, genellikle evrişimli sinir ağları, uzun kısa süreli bellek ve söz konusu iki tip modelin birleştirilmesiyle oluşturulan hibrit (melez) modelleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, sensör verilerinin görüntü temsillerini sınıflandırarak kullanıcı kimliği tanıma görevini gerçekleştirmeyi amaçlayan, önceden eğitilmiş evrişimli sinir ağları ve dönüştürücü tabanlı modelleri kullanan bir yöntem önerilmiştir. Zaman serisi ham verilerinden oluşan dört farklı aktivite veri kümesi kullanılarak önceden eğitilmiş çeşitli ağların görüntü sınıflandırma görevindeki başarımları değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, DeiT-B ve DenseNet201 mimarilerini birleştiren yeni bir hibrit mimari geliştirilmiştir. Bunlara ek olarak, bu çalışma spektrogram ve dalgacık spektrogram olmak üzere iki farklı önişleme yöntemini karşılaştırmakta ve bu yöntemlerden yapısal olarak farklı olan özgün bir yaklaşım sunmaktadır. Söz konusu yöntem, ham veri, spektrogram ve wavelet spektrogram bilgilerini birleştiren bir füzyon (tümleşim) tekniği olarak öne çıkmaktadır. DeiT-B modeli, DSA veri kümesinde %99.76 doğruluk elde etse de, DeiT-B ve DenseNet201 tabanlı hibrit mimarimiz daha yüksek performans (başarım) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The common methods employed in User Identity Recognition (UIR) and verification are often vulnerable to cyber attacks, requiring more robust solutions. Motion sensor data and biometric data are used in tackling both the UIR and Human Activity Recognition (HAR) tasks. These tasks are mostly accomplished by using Convolutional Neural Networks (CNNs), Long Short-Term Memory (LSTM), and CNN-LSTM hybrid models. We propose a method that employs pretrained CNN and vision transformer-based models to achieve the UIR task by classifying image representations of sensor data. We conduct a comparative study by evaluating the performance of various pretrained networks in the image classification task by processing four activity datasets comprising raw data sequences. We construct a new hybrid architecture which combines DeiT-B and DenseNet201 models in a parallel configuration. This study also compares two kinds of preprocessing methods which are spectrogram and wavelet spectrogram and introduces a novel approach that is fundamentally distinct from these methods. This technique fuses raw data, spectrogram, and wavelet spectrogram information. The DeiT-B model obtains the highest accuracy as 99.76% on the DSA Dataset; however, our new hybrid architecture that combines DeiT-B and DenseNet201 performs superior.