Sessiz kitapların ortaokul öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of silent books on middle school students writing skills
  1. Tez No: 971475
  2. Yazar: SEYFULLAH EKREM VERGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sessiz kitapların ortaokul öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin sessiz kitapların yazmayla ilgili görüşlerine olan değerlendirmesini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda 8 farklı sessiz kitap belirlenmiştir. Belirlenen bu sessiz kitaplar yazma etkinliği öncesi deney grubu öğrencileri ile beraber okunmuştur. Ardından bu kitapların konularına dayalı yazma etkinliği yapılmıştır. Yapılan yazma etkinliğinde sessiz kitapların öğrencinin yazma becerilerine olan etkisi ölçülmüştür. Sessiz kitaplar ile yazma çalışması yapıldıktan sonra öğrencilerin sessiz kitaplar ile gerçekleştirilen yazma etkinliklerine yönelik görüşleri değerlendirilmiştir. Çalışma nicel ve nitel verilerin bir arada toplandığı karma yöntem niteliği taşımaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Samsun ili Havza ilçesinde bir ortaokul 7.sınıf öğrencileridir. Dört farklı sınıfa yapılan ön test uygulaması sonucunda iki sınıf seçilmiştir. Seçilen bu iki sınıftan birisi yirmi kişilik deney grubu ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna her hafta bir sessiz kitap okutulduktan sonra sessiz kitabın konusuyla ilgili yazma çalışması yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir müdahale edilmeden yazma çalışması yaptırılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Yazılı Anlatım Becerisini Değerlendirme Formu ve deney grubundaki öğrencilerin sessiz kitap destekli yazma etkinliklerine ilişkin görüşleri için kullanılan Görsel Destekli Yazma Etkinliklerine İlişkin Öğrenci Görüşleri Ölçeği ile toplanmıştır. Nicel veriler SPSS programında ortalama, Mann Whitney U testi analizleriyle; nitel veriler ise içerik, dil ve anlatım ve planlama kodları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma sessiz kitaplar ile yapılan yazma çalışmalarının öğrencilerin yazma becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin sessiz kitaplar ile gerçekleştirilen yazma etkinliklerine yönelik olumlu görüş bildirdikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, sessiz kitapların yazma becerilerini desteklemede etkili bir araç olduğunu ve öğrencilerin bu yönteme olumlu yaklaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of silent books on the writing skills of middle school students and aims to evaluate their perceptions regarding the use of silent books in writing activities. To this end, eight distinct silent books were selected. These silent books were read with the experimental group students prior to the writing activities. Subsequently, writing tasks based on the themes of these silent books were conducted, and the effect of silent books on students' writing skills was measured. Following the intervention, students' opinions on the writing activities supported by silent books were evaluated. The study adopts a mixed-methods approach, incorporating both quantitative and qualitative data. The research was conducted with 7th-grade students Middle School in Havza, Samsun. Following a pre-test administered to four different classes, two classes were selected, with one assigned as the experimental group and the other as the control group, each consisting of twenty students. The experimental group engaged in weekly reading of a silent book followed by a writing activity based on its theme, while the control group performed writing tasks without any intervention. The quantitative data of the study were evaluated with the Written Expression Skills Evaluation Form. The opinions of the students in the experimental group regarding the silent book-supported writing activities were collected with the Student Opinions Scale on Visually Supported Writing Activities. Quantitative data were evaluated with the average and Mann Whitney U test analyses in the SPSS program; qualitative data were evaluated within the framework of content, language and expression and planning codes. The findings reveal that writing activities supported by silent books significantly improved students' writing skills. Additionally, the experimental group expressed positive opinions regarding the writing activities conducted with silent books. These results indicate that silent books are an effective tool in enhancing writing skills and that students respond positively to this approach.