Kıbrıs sorununun Yunanistan-Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri bakımından değerlendirilmesi
Analyze of Cyprus question on the facts of relations between Greece-European Union and Turkey
  1. Tez No: 112861
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERT HANGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Kıbrıs Sorunu son elli yıldır Türk kamuoyunu meşgul eden en önemli dış politika konularından biridir. Türk devleti, uluslararası alanda belirli ölçülerde dışlanmasına ve ambargolara maruz kalmasına rağmen Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine destek vermiş, hatta adaya doğrudan müdahale ederek yanında yer almıştır. Bu süreçte Kıbrıs davası Türk kimliğini şekillendiren ulusal dava bir davaya dönüşmüştür. Kıbrıs'ta nihai bir çözüme ulaşılması konusunda bugünkü uluslararası arenada meydana gelen siyasi gelişmelerin doğal bir sonucu olarak, çok hassas bir döneme girilmiştir. Gerek Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin zorlayıcı çabaları gerekse Avrupa Birliği'nin son birkaç yıldır Türkiye ile olan ortaklık ilişkilerini geliştirmek için bir koz gibi sürekli gündeme getirmesi Kıbrıs meselesinin Türk dış politikasındaki önemini yeniden arttırmıştır. 1990 yılında Güney Kıbrıs Rum Kesiminin adada yaşayan Türklerin haklarını gasp ederek ve varlığını yok sayarak yaptığı tam üyelik başvurusu ve bunun Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesi, bugün Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin boyutunu da etkiler hale gelmiştir. Bu problemin adada yaşayan her iki halk tarafından çözüme kavuşturulması hem ada halkına barışı ve refahı getirecek hem de Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki gerginliklere de son verebilecektir. Bu çalışmanın amacı tarihsel gelişimi içerisinde Kıbrıs Sorunu'nun tanımını yapmak ve ardından Avrupa Birliğinin son süreçte Türkiye ile ilişkilerine eklemlenen Kıbrıs Sorunu boyutunu değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For last fifty years Cyprus Question is one of the important issues which occupies Turkish public opinon. Despite Turkish Goverment had exposured to be isolated and embargoed; helped existence fight of Turkish Cypriots and also directly intervened island to stood with, in this period Cyprus case became one of the items forming the Turkish identity. During reaching a final solution about Cyprus, as a natural result of political devolopment in international area, a very oversensitive term commenced. Both United States of America and United Nations General Secretary's obligative efforts and also in last few years, worries of European Union's playing as a trump card by carrying out Cyprus Problem to his agenda due to devoloping relations with Turkish Republic, issue now again plays a key role in Turkish foreign politics. The admission of Southern Greek Cypriot Administration to European Union as a full membership with obstructing the Turkish Cypriots rights in 1990 and then acceptance of this admission by European Union, today effects the dimension of relationship between Turkey and European Union. Solution of this problem by societies living on the island will bring island peace and welfare and also may help ending the stress between European Union and Turkey. The purpose of this study is to identify Cyprus Question by historical presentation and to analyze the dimensions of Cyprus Question added to the European Union's relations with Turkey.