TPACK and individual innovativeness: A study on middle school mathematics teachers in Turkey
TPAB ve bireysel yenilikçilik: Türkiye'deki ortaokul matematik öğretmenleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 971492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortaokul matematik öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ile bireysel yenilikçilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel aşamada korelasyonel ve nedensel karşılaştırmalı tasarımlar ve nitel aşamada yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak karma bir yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Örneklem, İstanbul'daki hem devlet hem de özel okullardan gönüllü olarak katılan 130 matematik öğretmenini içermektedir. Öğretmenlere TPAB Ölçeği (Kabakçı Yurdakul vd., 2012) ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği'nin Türkçe versiyonu (Kılıçer ve Odabaşı, 2010) uygulanmıştır. Nicel analiz, TPAB ile yenilikçilik arasında anlamlı bir pozitif korelasyon (r ≈ .63) olduğunu ortaya koymuştur; bu da daha fazla yenilikçilik sergileyen öğretmenlerin teknolojik pedagojik entegrasyon düzeylerinin de arttığını göstermektedir. Cinsiyet açısından kayda değer bir farklılık tespit edilmemiştir; bununla birlikte, öğretmenlik deneyiminin önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Yirmi yıldan fazla deneyime sahip öğretmenler, 0-10 ve 11-20 yıllık deneyime sahip meslektaşlarıyla karşılaştırıldığında TPAB ve yenilikçilikte belirgin şekilde daha düşük puanlar sergilemiştir. Nitel aşamada, hem devlet okullarından hem de özel okullardan farklı düzeylerde TPAB ve yenilikçilik sergileyen dört öğretmenle görüşmeler yapılmıştır. Tematik analizi beş ana tema belirlemiştir: kurumsal bütçe, teknoloji sahipliği, cihaz güncelleme sıklığı, internet uygulama kullanımı ve internet kullanım alışkanlıkları. Bulgular, teknoloji entegrasyonunun sadece bireysel bilgi ve isteklilikten değil, aynı zamanda kurumsal destek, kaynak erişilebilirliği ve öğretmenlerin motivasyon ve tutumları gibi bağlamsal faktörlerden de etkilendiğini göstermektedir. Çalışma, öğretmenler arasında teknolojik bilgi ve yenilikçi eğilimlerin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Sistematik mesleki gelişim ve iyi yapılandırılmış hizmet içi eğitim programları, öğretmenlerin dijital araçları matematik öğretimine etkili bir şekilde entegre etme kapasitelerini geliştirmek için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research examines the correlation between middle school mathematics educators' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and their individual innovativeness. A mixed-methods approach was adopted, utilising correlational and causal-comparative designs in the quantitative phase, and semi-structured interviews in the qualitative phase. The sample included 130 mathematics teachers from both public and private schools in Istanbul who volunteered for participation. Teachers administered the TPACK Scale (Kabakçı Yurdakul et al., 2012) and the Turkish version of the Individual Innovativeness Scale (Kılıçer & Odabaşı, 2010). The quantitative analysis revealed a significant positive correlation (r ≈ .63) between TPACK and innovativeness, indicating that teachers exhibiting greater innovativeness also show enhanced levels of technological pedagogical integration. No notable gender differences were identified; nonetheless, teaching experience proved to be a significant factor. Teachers possessing over 20 years of experience exhibited markedly lower scores in TPACK and innovativeness when contrasted with their counterparts having 0–10 and 11–20 years of experience. During the qualitative phase, interviews were conducted with four teachers exhibiting varying levels of TPACK and innovativeness, drawn from both public and private schools. Thematic analysis identified five primary themes: institutional budget, technology ownership, device update frequency, internet application use, and internet usage habits. The findings indicate that technology integration is influenced not only by individual knowledge and willingness but also by contextual factors, including institutional support, resource accessibility, and teachers' motivation and attitudes. The study highlights the significance of developing technological knowledge and innovative dispositions among teachers. Systematic professional development and well-structured in-service training programs are crucial for improving teachers' capacity to effectively integrate digital tools into mathematics instruction.