Yargıtay kararlarında bankacılık zimmeti suçu
Banking embezzlement crime in the yargitay rulings
  1. Tez No: 971509
  2. Yazar: MUSTAFA PEYNİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Bankacılık, Ekonomi, Law, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Sermaye birikimi, kaynakların etkin dağılımı ve finansal aracılık faaliyetleri bakımından hayati bir işlev üstlenen bankalar, aynı zamanda toplumsal güvenin kurumsal düzeyde somutlaştığı kurumlardır. Bu nedenle bankacılık faaliyetlerinde görev alan kişilerin davranışları, yalnızca özel hukuka değil aynı zamanda kamu düzenini ilgilendiren ceza hukuku normlarına da tabidir. Banka çalışanlarının yetki ve görevlerini kötüye kullanarak kendilerine teslim edilen veya korumaları gereken parayı ya da kıymetli evrakı zimmetlerine geçirmeleri, ekonomik istikrarı ve kamu güvenini tehdit eden ciddi bir suç tipi olan“bankacılık zimmeti”suçunu oluşturmaktadır. Söz konusu suç, hem ceza hukuku hem de bankacılık hukuku bakımından özel bir öneme sahip olup kamuoyunda bankacılık sektörüne duyulan güvenin korunması açısından da kritik bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 160. maddesinde düzenlenen bankacılık zimmeti suçu hem teorik hem uygulama açısından incelenmiştir. Suçun maddi ve manevi unsurları, failin hukuki statüsü, suç konusu malvarlığı değerleri ve suçun özel görünüm biçimleri analiz edilmiştir. Yargıtay kararları ışığında içtihat farklılıkları değerlendirilerek uygulamadaki belirsizliklere dikkat çekilmiş ve bu suç tipine ilişkin gelişen yargı pratiği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda tez, hukuki değerlendirmeler ışığında bankacılık zimmeti suçunun sınırlarını belirlemeyi, uygulamadaki sorunlara çözüm önerileri getirmeyi ve hukuk uygulayıcılarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks, which play a vital role in capital accumulation, the efficient allocation of resources, and financial intermediation, also represent institutions where social trust is institutionalized. Accordingly, the conduct of individuals engaged in banking activities is not only subject to private law but also to criminal law norms that serve to protect public order. The misuse of authority by bank employees—through the embezzlement of money or negotiable instruments entrusted to or safeguarded by them—constitutes the criminal offense of“banking embezzlement,”which poses a significant threat to both economic stability and public confidence. This offense holds a distinct position in both criminal law and banking law and plays a crucial role in maintaining public trust in the financial sector. In this thesis, the offense of banking embezzlement, regulated under Article 160 of the Banking Law No. 5411, is examined from both theoretical and practical perspectives. The material and moral elements of the offense, the legal status of the offender, the nature of the embezzled assets, and the special forms of appearance of the crime are thoroughly analyzed. Judicial decisions of the Turkish Court of Cassation are reviewed to assess interpretative divergences and to identify uncertainties in the application of the law. Within this framework, the thesis aims to define the legal boundaries of the banking embezzlement offense, propose solutions to implementation-related challenges, and offer guidance to legal practitioners.