Yargıtay kararlarından basın haberlerine dolandırıcılığı hikâyeleştirme ve anlatısallık
From supreme Court's decisions to news fraud storytelling and narrativity
- Tez No: 986458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AKSOY SUGİYAMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez hikâyeleştirme ve anlatısallık temelinde Türkiye'deki dolandırıcılık fenomenini konu alan sosyal antropolojik bir çalışmadır. Bir hukuk tezi, bir bankacılık tezi yahut bir bilişim tezi değildir. Tez çalışması boyunca dolandırıcılık, suç olgusu temelinde değil metinsellik üzerinden ele alınmıştır. Paradigmatik temelini ceza hukukundan değil, dil antropolojisinden alan bu çalışmada suç teorileri ve hukuk terminolojisinin -bilinçli bir tercihle- mümkün mertebe dışında kalınmış, hukuk bir analiz aracı olarak kullanılmıştır. Bu nedenle bu tezin kavramsal kuramsal çerçevesini suçlu, mağdur, kurban gibi kavramlar oluşturmuyor. Bu türden hukuki kavramlar tez çalışması boyunca kullanılmakla birlikte sahiplenilerek değil, ödünç alınarak kullanılıyor. Bir diğer deyişle hukuki terminoloji ve bağlam ile mülkiyet ilişkisi değil zilyetlik ilişkisi kuruluyor. Bu bağlamda bu tez çalışmasında iki farklı dilde; basın dili ve hukuk dilinde dolandırıcılığın nasıl hikâyeleştirildiğine odaklanılmıştır. Bunun için iki dili temsil eden basın haberleri ve Yargıtay kararları anlatısallık boyutuyla incelenmiş ve dolandırıcılık anlatısına dair etnografik temelde yoğun betimlemeye dayalı söylem çözümlemesi yapılarak tezin tamamı söylem çözümlemesi ile örülmüştür. Dolandırıcılık yöntemleri, hikâyelerin lafzına ve ruhuna uygun oyun isimleri“icat edilerek”oyunlar temelinde anlatılmıştır. Öte yandan bu tez çalışmasının bir ürünü olarak; dolandırıcı, dolandırılan ve polisin birlikte yer aldığı bir dolandırıcılık girişimindeki“polifonik ve interaktif konuşmalar”a gönderme yapan TRIck kavramı geliştirilmiştir. Tez çalışmasının bir başka temel izleğini oluşturan şey, tarihsel bir perspektifle aynı hikâyelerin iki farklı dilde nasıl hikâyeleştirildiği konusudur. Bu kapsamda anlatıya temel oluşturan iki dil arasındaki“fark”ları yakalamaya ve bu farkı çözümlemeye çalışmak, anlatı ve bu diller ile anlatılar arasındaki ilişkilerin tarihsel dönüşümünü anlamaya çalışmak tez çalışmasının temel sorularını ve odağını oluşturmuştur. Bu kapsamda bu tez, dolandırıcılık anlatısının kurulmasında başvurulan temsillerin ve dolandırıcılık konusu söylemsel pratiklerin çözümlenmesi, karşılıklı tarafları içermesi bakımından bir ilişki biçimi olarak da okunabilecek dolandırıcılık hikâyesinin hikâye kahramanlarının gözünden nasıl tarif edilip anlamlandırıldığı, deneyimlendiği, tarafların hikâyeyi kendilerine mal ediş ve anlatış tarzları üzerine bir okuma ve bu anlatının ülkemizdeki tarihsel dönüşümünün yorumlanması hakkındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a social anthropological analysis of the fraud phenomenon in Turkey, examined through the concepts of storytelling and narrativity. It is not a thesis on law, banking, or information technology. Throughout the thesis, fraud is examined not as a criminal phenomenon, but from the perspective of textuality. In this study, which is based on a paradigmatic foundation rooted in linguistic anthropology rather than criminal law, theories of crime and legal terminology have been deliberately excluded as much as possible, with law being employed as an analytical tool. Therefore, the conceptual and theoretical framework of this thesis is not based on concepts such as perpetrator, victim, or offender. While legal concepts of this nature are employed throughout the thesis, they are used as borrowed terms rather than as concepts that are fully embraced. In other words, a relationship of possession, rather than ownership, is created with legal terminology and context. In this context, the thesis focuses on how fraud is narrated in two different languages: the language of the media and the language of law. To this end, news and Supreme Court's decisions, representing the two languages, have been analyzed from a narratological perspective. Through an ethnographic approach, a discourse analysis based on“thick description”has been conducted on the narrative of fraud, and the entire thesis is woven together through discourse analysis. Fraud methods have been narrated based on games, with game titles“invented”to align with the literal structure and spirit of the stories. Furthermore, as a product of this thesis, the concept of TRIck has been developed, referring to the“polyphonic and interactive conversations”involved in a fraud attempt, with the participation of the fraudster, the victim, and the police. Another key theme of the thesis is how the same stories are narrated in two different languages from a historical perspective. In this context, the main questions and focus of the thesis center on identifying and analyzing the“differences”between the two languages that underpin the narrative, and exploring the historical transformation of the relationships between the narrative, the languages, and the stories themselves. In this context, the thesis analyzes the representations used in constructing the fraud narrative and the discursive practices surrounding the topic of fraud. It explores how the fraud story, as a form of relational interaction between the involved parties, is framed and interpreted from the perspective of its protagonists. Additionally, the thesis examines how these parties appropriate and narrate the story, offering an interpretation of the historical transformation of this narrative in Turkey.