Mükemmel okulu keşfetmek: Öğretmen deneyimlerine dayanan göstergeler
Exploring the excellent school: Indicators based on teachers' experiences
- Tez No: 992739
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, öğretmen deneyimlerine dayanarak mükemmel okula ilişkin göstergeleri ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim desenin kullanıldığı araştırmada aynı kademede çalışan öğretmen görüşlerinin anlamlı sonuçlar ortaya çıkaracağı varsayılarak liselerde görev yapan öğretmenler ile çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Aydın ili Efeler ilçesinde görev yapan gönüllü 14 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma grubu maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemleri ile belirlenmiştir. Mükemmel Okulların Göstergelerine İlişkin Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu ile toplanan veriler betimsel ve içerik analizi ile incelenmiştir. Verilerin analizinde nitel araştırma analiz programı N-Vivo 11 Pro programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen görüşlerine göre mükemmellik, mükemmel okul ve mükemmel okul göstergeleri ortaya çıkarılmıştır. Mükemmellik; en iyiyi hedefleme, daha iyisi için çabalama, kusursuz olma, beklentiyi yüksek tutma ve zirveye ulaşma şeklinde; mükemmel okul ise mutlu hissettiren, uyum içinde çalışılan, en iyisini hedefleyen, en iyi öğrencileri yetiştiren, güvende hissettiren, güçlü okul kültürü olan, fark yaratan ve tercih edilen okul olarak ortaya çıkarılmıştır. Mükemmel okula ilişkin göstergeler; okul yöneticisi, öğretmenler, öğrenciler, eğitim ve öğretim programları, finansal kaynakların yönetimi, etik davranışlar, okul kültürü, okul iklimi ve okul çevre ilişkisi olmak üzere dokuz tema altında incelenmiştir. Mükemmel okulda, okul yöneticisine ilişkin göstergeler; güvenilir olması, kendini sürekli geliştirmesi, çözüm odaklı davranması, öğretmenleri motive etmesi, liderlik sergilemesi ve kriz yönetme becerisine sahip olması şeklinde bulunmuştur. Öğretmene ilişkin göstergeler; mükemmellik için çabalaması ve yenilikçi olması, etkili iletişim kurması ve sürekli gelişim göstermesi olarak ortaya konulmuştur. Öğrencilere ilişkin göstergeler ise saygılı, girişken olması, meraklı olması, kurallara uyması ve öğrenme becerisine sahip olması şeklinde ifade edilmiştir. Öğretim programına ilişkin göstergeler; öğrenci merkezli eğitim verilmesi, müfredat dışı programlar uygulanması, yüksek başarı hedeflenmesi, millî değerler kazandırılması, teknoloji destekli materyaller kullanılması ve okulun tercih edilir olması şeklinde ortaya konulurken; finansal kaynakların yönetimine ilişkin göstergeler; okulun bağış, kermes gibi finansal kaynaklar sağlaması, finansal kaynakları iyileştirme çalışmaları ve eğitim harcamalarına benzer ihtiyaçlar için kullanılması olarak belirtilmiştir. Etik davranışlara ilişkin açık iletişim kurma, ortak karar alma ve adaletli olma; okul kültürüne ilişkin törenler, hikâyeler, insan ilişkileri ve normlar; okul iklimine ilişkin bağlılık gösterme, mutlu çalışma ortamı, yeterli donanıma sahip olma ve akademik başarı gösterme gibi göstergeler ortaya çıkarılmıştır. Son olarak çevreye ilişkin göstergeler ise mezunlarla sürekli iletişim ve iş birliği içinde olunması, velilerin okul aile birliğinde çalışmak konusunda gönüllü olması ve üniversitelerle akademik ve profesyonel iş birlikleri kurulması şeklinde ifade edilmiştir. Bu görüşler ilgili alanyazın çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları göz önünde bulundurularak araştırmacılara yönelik olarak mükemmel okul araştırmalarının farklı kademelerde ve farklı bölgelerde tekrar yapılarak bu araştırmanın sonuçlarının desteklenmesi; uygulayıcılara yönelik mükemmel okul göstergelerine ilişkin bir kontrol listesi oluşturulması ve mükemmel okulları teşvik etmek için mükemmel okul sertifikası verilmesi gibi öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of exploring the indicators of an excellent school, based on the teachers' experiences. This qualitative research study used a phenomenological research design. It was assumed that the views of teachers working at the same level would yield meaningful results. Therefore, the study focused on teachers working in secondary schools. The study group consisted of 14 volunteer teachers working in the Efeler district of Aydın province. The study group was selected using maximum diversity and criterion sampling methods. The data collected using the Semi-Structured Teacher Interview Form on Indicators of Excellent Schools were examined using descriptive and content analysis. The qualitative research analysis programme N-Vivo 11 Pro was used to analyse the data. As a result of the research, excellence, excellent school and excellent school indicators were revealed according to the teachers' experiences. Excellence was defined as aiming for the best, striving for the better, being excellent, keeping expectations high and reaching the top, while an excellent school was defined as a school that makes one feel happy, works in harmony, aims for the best, educates the best students, makes one feel safe, has a strong school culture, makes a difference and is preferred. Excellent school indicators were explored under nine themes: school administration, teachers, students, education and training programs, management of financial resources, ethical behavior, school culture, school climate, and the relationship between the school and the environment. In the excellent school, the indicators for the school administrator were found to be trustworthy, continuous self-improvement, solution-oriented, motivating teachers, demonstrating leadership and having crisis management skills. Indicators for teachers were found to be perfectionists and innovators, effective communicators and continuous improvement. Indicators related to students were expressed as being respectful and sociable, being curious, following the rules and having learning ability. Indicators related to education curriculum include student-centered education, implementing extra curriculum, aiming for high achievement, promoting national values, using technology-supported materials and making the school preferable; while indicators related to financial resource the management of financial resources are stated as the school's provision of financial resources such as donations and charity sales, and the use of resources for needs such as improvement efforts and educational expenditures. Indicators of ethical behaviour include open communication, shared decision-making and fairness; indicators of school culture include ceremonies, stories, human relations and norms; and indicators of school climate include commitment, a happy working environment, adequate equipment and academic success. Finally, indicators related to the environment were expressed as continuous communication and cooperation with graduates, parents volunteering in the PTA and establishing academic and professional cooperation with universities. These views were evaluated in the relevant literature. In the final stage, recommendations have been developed for researchers such as re-conducting based on the school studies at different of this research; for practitioners, such as creating a checklist of excellent school certificate to encourage excellent schools based on the findings of the study.