Sepsis şüpheli onkoloji hastalarında hızlı tanıda inflamatuar biyobelirteçlerin rolü
The role of inflammatory biomarkers in the rapid diagnosis of suspected sepsis in oncology patients
  1. Tez No: 971536
  2. Yazar: SELİN SEZEN GÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Sepsis, özellikle immün sistemi baskılanmış ve onkoloji hastalarında mortaliteyi artıran önemli bir klinik tablodur. Bu hasta grubunda kültür sonuçlarının çıkması zaman aldığından, erken dönemde kullanılabilecek biyobelirteçlerin tanısal değerinin araştırılması kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, solid organ maligniteli hastalarda C-reaktif Protein (CRP), Prokalsitonin (PCT), Serum Amiloid a (SAA), Tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), İnterlökin 6 (IL-6), Lipopolisakkarit bağlayıcı protein (LBP) ve Kallistatin düzeylerinin sepsis tanısındaki performansı karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülen çalışmada, ≥38 °C ateşi olan toplam 91 hastadan (67 sepsis şüpheli, 24 kontrol) kan kültürü ve serum örnekleri alınmıştır. Kültür pozitifliği %40,7 oranında saptanmış olup en sık Gram-pozitif bakteriler (%37,4), ardından Gram-negatif bakteriler (%7,7) ve mayalar (%9,9) izole edilmiştir. Kültür ile izole edilen bakteriler Polimeraz Zincir Reaksiyonu- Sepsis Paneli ile doğrulanmıştır. Biyobelirteç düzeyleri değerlendirildiğinde sepsis şüpheli hastalarda tüm parametreler daha yüksek bulunmuş, ancak yalnızca PCT anlamlı farklılık göstermiştir (p=0,002). ROC analizi sonucunda PCT, AUC değeri ile istatistiksel olarak anlamlı tek belirteç olurken, diğer biyobelirteçlerin (CRP, SAA, TNF-α, IL-6, LBP, kallistatin) tanısal güçleri sınırlı kalmıştır. Bununla birlikte, belirteçler arasında anlamlı korelasyonlar saptanmış, özellikle CRP, SAA, TNF-α ve IL-6'nın PCT ile ilişkili olduğu görülmüştür. Kallistatin, yalnızca LBP ile güçlü korelasyon göstermiştir. Ayrıca Gram-pozitif üremelerde kallistatin düzeylerinin, Gram-negatif üremelerde ise TNF-α düzeylerinin anlamlı veya sınırda anlamlı farklılık göstermesi dikkat çekicidir. Sonuç olarak, çalışmamız PCT'nin sepsisin erken tanısında güvenilir bir belirteç olduğunu, diğer biyobelirteçlerin ise tek başına yeterli olmasa da PCT ile birlikte değerlendirildiğinde tanısal katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Özellikle kallistatin ve TNF-α'nın etkenin Gram-pozitif/negatif ayrımında fikir verebilme potansiyeli, gelecekte yapılacak daha geniş hasta serilerini içeren çalışmalarla desteklendiğinde klinik pratiğe yansıyabilecek umut verici bulgular olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a critical clinical condition that significantly increases mortality, particularly in immunosuppressed and oncology patients. Since culture results take time in this patient group, it is of great importance to investigate the diagnostic value of biomarkers that can be used in the early period. In this study, the performance of C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), serum amyloid A (SAA), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin-6 (IL-6), lipopolysaccharide-binding protein (LBP), and kallistatin in the diagnosis of sepsis in patients with solid organ malignancy was comparatively evaluated. The study was conducted at Mersin University Faculty of Medicine Hospital and included 91 patients with fever ≥38 °C (67 suspected sepsis, 24 controls), from whom blood cultures and serum samples were obtained. Culture positivity was detected in 40.7% of patients, with Gram-positive bacteria (37.4%) being the most common, followed by Gram-negative bacteria (7.7%) and yeasts (9.9%). The pathogens identified by culture were confirmed by Polymerase Chain Reaction–Sepsis Panel. When biomarker levels were evaluated, all parameters were found to be higher in suspected sepsis patients, but only PCT showed a statistically significant difference (p = 0.002). In ROC analysis, PCT was the only statistically significant marker with its AUC value, while the diagnostic power of the other biomarkers (CRP, SAA, TNF-α, IL-6, LBP, kallistatin) remained limited. Furthermore, significant correlations were found among biomarkers, particularly between PCT and CRP, SAA, TNF-α, and IL-6. Kallistatin showed a strong correlation only with LBP. Interestingly, kallistatin levels were significantly higher in Gram-positive growths, while TNF-α levels showed significant or borderline significance in Gram-negative growths. In conclusion, our study demonstrates that PCT is a reliable marker for the early diagnosis of sepsis. Although the other biomarkers alone are not sufficient, they may contribute diagnostically when evaluated together with PCT. The potential of kallistatin and TNF-α to provide insights into Gram-positive/negative discrimination is considered promising, especially when supported by future studies with larger patient cohorts, and may have implications for clinical practice.