Gelişimsel dil bozukluğunda morfosentaktik işlemlemenin olaya ilişkin beyin potansiyelleri kullanılarak incelenmesi
Examining morphosyntactic processing in children with developmental language disorder and their typically developing peers: Evidence from event-related potentials
  1. Tez No: 971537
  2. Yazar: MEDİNE DUDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Dilbilim, Language and Speech Therapy, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişimsel dil bozukluğu (GDB), bireylerin beklenen düzeyde bilişsel ve duyusal yeterliliğe sahip olmalarına rağmen alıcı ve ifade edici dil becerilerinde yaşanan aksaklıklarla karakterizedir ve nedeni bilinmemektedir. Dil becerilerindeki bu bozulmalar bireylerin akademik başarılarını ve sosyal etkileşimlerini olumsuz etkileyebilir; bu nedenle dil ve konuşma terapisi müdahalesi önem taşır. Bu çalışmada, GDB'nin doğasını ve özelliklerini daha iyi anlayabilmek amacıyla, GDB olan ve olmayan çocukların morfosentaktik işlemleme süreçleri, olaya ilişkin potansiyeller (OİP) yöntemiyle, özellikle P600 bileşeni temel alınarak karşılaştırılmıştır. Araştırmaya 9 GDB'li ve 28 tipik gelişim gösteren (TGG) çocuk katılmıştır. Katılımcılara işitsel ve görsel dil uyaranları sunulmuş, elde edilen nörofizyolojik veriler grup karşılaştırmalarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, TGG grubunun TODİL sözlü dil bileşke puan ortalamasının 259,6, GDB grubunun ise 113,8 olduğunu göstermektedir. Deneyde sunulan uyaranlara verilen doğru cevap yüzdeleri, karmaşık cümlelerde TGG için %81,9, GDB için %57,42; basit cümlelerde ise TGG için %93,58 ve GDB için %74,6 olarak hesaplanmıştır. TGG grubu karmaşık cümlelere karşı tipik P600 yanıtları gösterirken, GDB grubunda bu yanıt atipik bir dağılımla ortaya çıkmıştır. Özellikle CP1 elektrotunda 900–1000 ms zaman aralığında gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca yaş değişkeni P600 genliği üzerinde anlamlı etkiler göstermiştir. GDB grubundaki zayıf P600 yanıtlarının yürütücü işlevler, dikkat gibi bilişsel sınırlılıklar ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın sonuçları, OİP ölçümlerinin gelişimsel dil bozukluğu tanı ve değerlendirme süreçlerinde kullanılabilirliğini desteklemekte ve alan yazına önemli nörofizyolojik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developmental language disorder (DLD) is characterized by disruptions in individuals' receptive and expressive language abilities despite having age-appropriate cognitive and sensory development, and no identifiable cause. These impairments can significantly affect academic achievement and social participation, making speech and language therapy essential. This study aimed to explore the morphosyntactic processing abilities of children with and without DLD by examining their neurophysiological responses, specifically the P600 component, using event-related potentials (ERPs). The study included nine children diagnosed with DLD and 28 typically developing (TD) peers. Participants were exposed to both auditory and visual language stimuli, and their ERP responses were recorded and compared across groups.Results showed that the average TODIL verbal composite score was 113,8 for the DLD group and 259,6 for the TD group. In response to auditory stimuli, the DLD group achieved 57.42% accuracy for complex sentences and 74.6% for simple ones, whereas the TD group scored 81.9% and 93.58%, respectively. The TD group displayed typical P600 effects in response to complex syntactic structures, while the DLD group exhibited atypical P600 patterns. Notably, significant group differences emerged at the CP1 electrode, especially within the 900–1000 ms time window. Additionally, age was found to significantly influence P600 amplitude. The diminished P600 responses in the DLD group may be linked to broader cognitive limitations, including deficits in executive functioning and attention. These findings indicate that the P600 is sensitive to morphosyntactic violations in Turkish and highlight its potential as a neurophysiological marker in the diagnosis and evaluation of DLD.