E- ticaret sitelerindeki özel üyeliklere sahip kullanıcıların tekrar satın alma niyetini etkileyen faktörler
Factors affecting the repeat purchase intention of users with special memberships on e-commerce sites
- Tez No: 971544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı e-ticaret platformlarında giderek yaygınlaşan özel üyelik sistemlerinin, tüketicilerin satın alma deneyimi üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde incelemektir. Araştırmada, özel üyelik uygulamalarının (örneğin; sadakat programları, premium üyelikler, kişiselleştirilmiş kampanyalar ve öncelikli erişim gibi avantajların) algılanan kişiselleştirme, marka savunuculuğu, tekrar kullanma niyeti ve duygusal marka bağlılığı üzerindeki katkıları analiz edilmektedir. Çalışma yukarıdaki amaçlar doğrultusunda beş bölüm olarak hedeflenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde e-ticaret işletmelerinin önemi ve tarihsel gelişimi, küresel ve Türkiye'deki e-ticaret pazarının durumu ele alınırken aynı zamanda tüketici davranışları ve teknolojik gelişmeler ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise özel üyeliklerin tanımı, özel üyelik örneklerinde uygulanan stratejilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise diğer bir parametre olan tekrar satın alma deneyimi ve deneyimi etkileyen faktörlerden bahsedilerek e-ticarette tüketici davranışları ve algılanan değer analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde ise tekrar satın alma niyetini etkileyen faktörlerden bahsedilip, beşinci bölümde de konuyla ilgili nicel araştırma yapılarak veriler analiz edilmiştir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemi kapsamında, kolayda örnekleme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada da özel üyelik sistemlerinin tüketici deneyimi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla tercih edilmiştir. Örneklem grubunu, e-ticaret platformlarından alışveriş yapan 314 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, 2025 yılı Nisan-Mayıs ayları arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmanın amacına uygun şekilde geliştirilmiş anket formu kullanılmıştır. Algılanan kişiselleştirmenin tüketicilerin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi anlamlı bulunmamıştır. Dolayısıyla, bu modelde kişiselleştirmenin tekrar satın alma davranışını açıklamada istatistiksel olarak anlamlı bir katkısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal marka bağlılığının tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi pozitif ve anlamlı bulunmuştur. Bu durum, duygusal bağlılığın tüketicilerin yeniden satın alma kararlarını güçlendirdiğini göstermektedir. Marka savunuculuğunun tekrar satın alma niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu da savunuculuk davranışlarının, tüketicinin markaya yönelik gelecekteki tercihlerini etkileyebileceğini göstermektedir. Özel üyelik sistemlerinin tüketiciler üzerinde olumlu etkiler yarattığı ve sadakat davranışlarını artırdığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to comprehensively examine the effects of increasingly widespread special membership systems on consumers' purchasing experiences in e-commerce platforms. The research analyzes the contributions of special membership applications—such as loyalty programs, premium memberships, personalized campaigns, and priority access—to perceived personalization, brand advocacy, repurchase intention, and emotional brand attachment. The study is structured into five main sections in line with these objectives. The first section discusses the importance and historical development of e-commerce businesses, along with the current state of the global and Turkish e-commerce markets, as well as consumer behavior and technological developments. The second section focuses on the definition of special memberships and strategies implemented in various special membership models. The third section addresses repurchase experience and influencing factors, analyzing consumer behavior and perceived value in e-commerce. The fourth section discusses the factors affecting repurchase intention, while the fifth section presents the findings of the quantitative research conducted on the subject. This research was carried out using a quantitative research method and a convenience sampling technique. The sample consisted of 314 participants who had previously shopped from e-commerce platforms. The data were collected between April and May 2025, using a questionnaire developed in line with the research objectives. The findings revealed that perceived personalization did not have a statistically significant effect on consumers' repurchase intentions. Therefore, it can be concluded that personalization does not make a meaningful contribution to explaining repurchase behavior within this model. On the other hand, emotional brand attachment was found to have a positive and significant effect on repurchase intention, indicating that emotional ties strengthen consumers' willingness to repurchase. Furthermore, brand advocacy was also found to have a positive and significant impact on repurchase intention, suggesting that advocacy behavior influences future consumer preferences toward the brand. It can be stated that special membership systems create positive effects on consumers and increase loyalty behavior.