Göçün iş güvenliği üzerindeki etkileri: Türkiye'deki ölümlü iş kazaları üzerine bir inceleme
The effects of migration on occupational safety: An analysis of fatal workplace accidents in Türkiye
  1. Tez No: 971565
  2. Yazar: FATİME İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AYDINER AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) veri sağlayan 36 Avrupa ülkesi arasında, 2013–2022 yılları arasındaki on yıllık ortalamalara göre ölümlü iş kazaları açısından en yüksek insidansa sahip ülke Türkiye'dir. Türkiye'de bu oran 100.000 çalışan başına 6,92 iken, birçok Avrupa ülkesinde 3'ün, 2'nin ve hatta 1'in altındadır. Bu tez, Türkiye'de göçmen işgücündeki artış ile ölümlü iş kazalarındaki artış arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma sorusu,“Türkiye'deki göçmen işgücü ile ölümlü iş kazaları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”şeklinde tanımlanmıştır. Literatür taraması ve ikincil veri setleri kullanılarak nicel analiz yöntemleri uygulanmış; değişkenler arası ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon katsayısı ile basit ve çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Suriyeli sığınmacıların kitlesel göçü ile ölümlü iş kazası sayıları arasında çok güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Basit doğrusal regresyon analizine göre Suriyeli işgücünde 1 milyon kişilik bir artış, ölümlü iş kazalarında ortalama olarak 574 kişilik artış yaratmaktadır. Ayrıca, 1970–2022 dönemini kapsayan verilerle, iş kazalarındaki ölüm sayısını etkileyen temel faktörler çoklu regresyon analizi yoluyla incelenmiştir ve göçmen sayısı ile ölümlü iş kazası sayısı arasında pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hem basit hem de çoklu regresyon analizi sonuçları Türkiye'de göçmen işgücü ile ölümlü iş kazaları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
According to ten-year averages between 2013 and 2022, Türkiye has the highest incidence of fatal occupational accidents among the 36 European countries reporting data to the International Labour Organization (ILO). While the incidence in Türkiye is 6.92 per 100,000 workers, this figure remains below 3, 2, or even 1 in many other European countries. This thesis aims to examine whether there is a significant relationship between the increasing migrant labor force and the rising number of fatal workplace accidents in Türkiye. The research question is defined as: "Is there a significant relationship between the migrant labor force and fatal occupational accidents in Türkiye? Quantitative analysis methods were applied using literature review and secondary data sources. Pearson correlation, simple and multiple regression analyses were carried out to determine the relationship between these variables. Findings indicate a strong positive correlation between the mass migration of Syrian refugees and the increase in fatal workplace accidents in Türkiye. According to the simple linear regression model, an increase of one million in the Syrian labor force corresponds to an additional 574 fatal accidents. The study also presents an econometric analysis of the underlying factors that affect fatal work accidents using data for the 1970-2022 period, and finds a positive and statistically significant association between the size of migrant labor force and the number of fatal workplace accidents. The findings of both the simple and multiple regression analyses show that there is a positive relationship between migrant workforce and fatal workplace accidents in Türkiye.