Kur'an'ı Kerimde mekânlar
Places in the Quran
  1. Tez No: 971564
  2. Yazar: TUĞBA NUR KAHRIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH KESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'an-ı Kerim'de mekânlar, yalnızca fizikî varlık alanları olmaktan öte, ilâhî hakikatlerin tecellî zeminleri olarak dikkat çeker. Her bir mekân, kendi bağlamında taşıdığı sembolik, tarihî ve ahlâkî anlamlarla, vahyin maksadını kavratma sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda Kur'an'da yer alan mekân anlatımları, zahirî coğrafyadan çok daha derin bir mana evrenine işaret eder. Kimi zaman bir tecellî sahnesi, kimi zaman bir sınav alanı, kimi zaman da uhrevî karşılıkların ön habercisi olarak yer alan bu mekânlar, müminin zihninde hem tarihsel bir bilinç hem de metafizik bir farkındalık oluşturmaktadır. Mekânların bu çok katmanlı yapısı, sadece hadiselerin geçtiği fon değil, aynı zamanda anlamı inşa eden bir öğedir. Kur'an'ın bu bağlamda mekâna yüklediği misyon, vahyin evrenselliğini ve her döneme hitap eden yapısını ortaya koyar. Bu nedenle Kur'an'daki mekânları anlamak, sadece geçmişi değil, insanın varoluş serüvenini de yorumlamayı gerektirir. Bu çalışma da bu bütüncül bakışla şekillenmiş ve her bir mekân, bağlamına sadık kalarak titizlikle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Qur'an, places are more than just physical spaces; they are grounds for the manifestation of divine truths. Each place contributes to the process of understanding the purpose of revelation through the symbolic, historical, and moral meanings it carries within its own context. In this context, the descriptions of places in the Qur'an point to a meaning universe that is much deeper than the apparent geography. Sometimes a scene of manifestation, sometimes a testing ground, and sometimes a harbinger of heavenly rewards, these places create both a historical consciousness and a metaphysical awareness in the mind of the believer. The multi-layered structure of these spaces is not merely a backdrop for events but also an element that constructs meaning. The mission the Quran assigns to space in this context reveals the universality of revelation and its structure that speaks to every era. Therefore, understanding the spaces in the Qur'an requires interpreting not only the past but also the human journey of existence. This study has been shaped by this holistic perspective, and each space has been meticulously analyzed while remaining faithful to its context.