Servikojenik baş ağrısı olan bireylerde kas kuvveti, esneklik, denge ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of muscle strength, flexibility, balance, and sleep quality in individuals with cervicogenic headache
  1. Tez No: 971573
  2. Yazar: DUYGU PELİN HİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. ÖZLEM YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; servikojenik baş ağrısı olan bireylerde gövde kaslarının kuvveti, esneklik, denge ve uyku kalitesinin incelenmesi ve baş ağrısı olmayan bireyler ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-55 yaş arası servikojenik baş ağrısı olan 49 birey ve sağlıklı 58 birey dahil edildi. Bireylerin gövde kaslarının endurans ve kuvveti lateral köprü testi, modifiye“Biering-Sorensen”gövde ekstansiyon testi, gövde fleksiyon testi ve“prone bridge”testi,“sit-ups”ve modifiye“push-ups”testleri ve basınçlı biofeedback cihazı ile değerlendirildi. Otur-Uzan Testi ve Sırt Kaşıma Testi esnekliği; Y Denge Testi dinamik dengeyi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uyku kalitesini değerlendirmek için kullanıldı. Lateral köprü testi, modifiye“Biering-Sorensen”, gövde fleksörleri ve“prone bridge”ile değerlendirilen gövde kaslarının enduransı baş ağrılı bireylerde daha düşük bulundu (p<0,05).“Sit-ups”testinde gruplar arasında fark bulunmazken (p>0,05); modifiye“push-ups”testinin baş ağrılı bireylerde daha düşük olduğu görüldü (p<0,05). Transversus abdominus kas kuvveti ve enduransı her iki grupta benzerdi (p>0,05). Transversus abdominus ve multifidus kaslarının birlikte kuvveti her iki grupta benzer iken (p<0,05); enduransı baş ağrılı bireylerde daha düşük bulundu (p<0,05). Servikal bölge kas kuvveti ve enduransının ise baş ağrılı grupta daha düşük olduğu görüldü (p<0,05). Esneklik ve dinamik denge değerleri gruplar arasında benzerdi (p>0,05). PUKİ sonuçlarına göre baş ağrısı olan bireylerin uyku kalitesi daha düşük bulundu (p<0,05). Sonuç olarak, baş ağrılı bireylerde gövdenin kuvvet ve enduransının azaldığı, esneklik ve dinamik dengenin etkilenmediği ve uyku kalitesinin olumsuz etkilendiği belirlendi. Servikojenik baş ağrılı bireylerin değerlendirme yaklaşımları çok kapsamlı olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate trunk muscle strength, flexibility, balance, and sleep quality in individuals with cervicogenic headache and to compare with healthy individuals. Forty-nine individuals with cervicogenic headache and 58 healthy individuals aged between 18-55 years were included in the study. Trunk muscle endurance and strength were assessed using the lateral bridge test, modified Biering-Sorensen trunk extension test, trunk flexion test, prone bridge test, sit-ups and modified push-ups, and a pressure biofeedback device. The Sit-and-Reach Test and Back Scratch Test were used to assess flexibility; the Y Balance Test assessed dynamic balance; and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) assessed sleep quality. Trunk muscle endurance assessed by the lateral bridge test, modified Biering-Sorensen, trunk flexors, and prone bridge test was found to be lower in individuals with headache (p<0.05). While no difference was found between the groups in the sit-ups test (p>0.05), the modified push-ups test was found to be lower in individuals with headache (p<0.05). Transversus abdominus muscle strength and endurance were similar in both groups (p>0.05). Transversus abdominus and multifidus muscle strength were similar in both groups (p<0.05), while endurance was found to be lower in individuals with headache (p<0.05). Cervical muscle strength and endurance were lower in the headache group (p<0.05). Flexibility and dynamic balance values were similar between the groups (p>0.05). According to the PSQI results, sleep quality was found to be lower in individuals with headache (p<0.05). In conclusion, it was stated that individuals with headache had decreased trunk strength and endurance, while flexibility and dynamic balance were not affected, and sleep quality was negatively affected. The evaluation approaches for individuals with cervicogenic headache should be considered comprehensively.