Fen bilimleri öğretmenlerinin biyoçeşitlilik okuryazarlıklarının ve yerel biyoçeşitlilik bilgilerini öğretim sürecinde kullanma durumlarının incelenmesi
An examination of science teachers' biodiversity literacy and their knowledge of local biodiversity
  1. Tez No: 971574
  2. Yazar: EDA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Biyoçeşitlilik, ekosistemlerin işleyişini sürdürebilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, son yıllarda insan faaliyetleri nedeniyle biyoçeşitliliğin hızla azaldığı ve ekolojik dengenin bozulduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, çevresel farkındalık ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarının eğitim sistemine entegre edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, fen bilimleri öğretmenlerinin biyoçeşitlilik konusundaki okuryazarlık düzeyleri ve yerel biyoçeşitlilik bilgileri büyük bir önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin biyoçeşitlilik okuryazarlıklarının ve yerel biyoçeşitlilik konusunda sahip oldukları bilgilerini öğretim sürecinde kullanma durumlarının incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmada örneklem seçim tekniği olarak tabakalı orantısal örnekleme yöntemi kullanılmış, Mersin ili merkez ve ilçelerinde görev yapan toplam 136 fen bilimleri öğretmeni örnekleme dahil edilmiştir.Araştırmanın veri toplama sürecinde, öğretmenlerin biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeylerini ölçmeye yönelik Biyoçeşitlilik Okuryazarlık Ölçeği ve açık uçlu sorulardan oluşan Yerel Biyoçeşitlilik Açık Uçlu Soru Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen nicel bulgular, öğretmenlerin genel olarak biyolojik çeşitlilik konusunda okuryazarlığa sahip olduklarını, kadın öğretmenlerin bazı boyutlarda erkeklere göre daha yüksek farkındalık gösterdiğini ortaya koymuştur. Deneyim yılı ve dernek üyeliği değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel bulgular ise öğretmenlerin yerel biyolojik çeşitlilik konusundaki bilgi düzeylerinin sınırlı olduğunu; bazı endemik ve nesli tükenme tehditi altındaki türler hakkında bilgi eksiklikleri bulunduğunu ve derslerinde bu türleri kullanma durumlarının çok kapsamlı olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, fen bilimleri öğretmenlerinin yerel biyolojik çeşitlilik konusundaki okuryazarlıklarıve yerel biyolojik çeşitlilik bilgilerini ve derslerinde bu türleri kullanma durumlarının geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, öğretmen eğitim programlarında doğrudan gözleme dayalı, saha çalışmaları içeren ve yerel biyoçeşitliliğin önemine vurgu yapan yerel türlerin tanıtılmasına yönelik etkinliklerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Biodiversity plays a critical role in sustaining the functioning of ecosystems. However, in recent years, it has been observed that biodiversity has been rapidly declining due to human activities, leading to ecological imbalance. This situation necessitates the integration of environmental awareness and the concept of sustainable development into the education system. In this context, the biodiversity literacy levels of science teachers and their knowledge of local biodiversity hold significant importance.The main purpose of this study is to examine science teachers' biodiversity literacy and their use of local biodiversity knowledge in the teaching process. A case study design, one of the qualitative research methods, was employed. As a sampling technique, stratified proportional sampling was used, and a total of 136 science teachers working in the central districts and towns of Mersin province were included in the sample. During the data collection process, the Biodiversity Literacy Scale was used to measure teachers' literacy levels regarding biodiversity, and the Local Biodiversity Open-Ended Question Form was used to identify their knowledge of local biodiversity.The quantitative findings revealed that teachers generally possess biodiversity literacy, and that female teachers demonstrated higher awareness in certain dimensions compared to male teachers. No significant differences were found based on years of teaching experience or association membership. The qualitative findings, on the other hand, indicated that teachers' knowledge of local biodiversity was limited, with deficiencies concerning some endemic and endangered species, and that the integration of these species into their lessons was not comprehensive.As a result, it was determined that science teachers' biodiversity literacy, their knowledge of local biodiversity, and the extent to which they use this knowledge in their lessons need to be further developed. In this respect, it is recommended that teacher education programs increase activities focusing on direct observation, field studies, and the introduction of local species emphasizing the importance of local biodiversity.