Örgütlerde sosyal iklimin çalışan performansı üzerindeki etkisi: Diyarbakır Kayapınar Belediyesi örneği
The effect of social climate on employee performance in organizations: Diyarbakır Kayapınar Municipality example
  1. Tez No: 971603
  2. Yazar: FATMA SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Sosyal iklim kavramı, örgütün ve çalışanların etki ve etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan ve çalışan ilişkileri temelinde kişiler arası uyum, gruplaşma, dayanışma ve sosyal ilişkilerin iş dışına yansıyan yönlerini içine alan bir süreç şeklinde tanımlanabilir. Sosyal iklim, bir örgütün çalışanların deneyimlediği sosyal ilişkiler, değerler ve normlar gibi özelliklerini tanımlayan bir kavramdır. Çalışan performansı ise bir çalışanın görev ve sorumluluklarını ne kadar verimli ve kaliteli yerine getirdiğini gösteren bir faktördür. Çalışan performansı ve sosyal iklim arasındaki ilişki, çalışanların örgüte olan bağlılıklarını, çalışma performanslarını, motivasyonlarını etkileyebilir. Olumlu bir sosyal iklimin, çalışan performansını artırdığı ve çalışanların daha mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte olumsuz bir sosyal iklimin çalışan performansını düşürdüğünü ve çalışanların mutsuz olma eğilimi içerisinde olduğunu gözlemlemiştir. Bu araştırmanın amacı, örgütlerde sosyal iklimin çalışan performansı üzerindeki etkisini ve bu etkinin örgütsel başarıya ve sürdürülebilir performansa yansımalarını ortaya koymaktır. Yaptığımız çalışma verileri ve verilere ilişkin sonuçlar, çalışan performansı ve sosyal iklim arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkıda bulunarak, örgütlerin insan kaynakları yönetimi stratejilerini geliştirmede rol oynayarak katkıda bulunabilir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, Diyarbakır Kayapınar Belediyesi çalışanları üzerinde sosyal iklim ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi analiz etmek, sosyal iklimin farklı boyutlarının (kişilerarası iş uyumu, kurumsal destek, grup içi iletişim, iş etiği, mesleki dayanışma) çalışan performansına olan etkilerini istatistiksel olarak ortaya koymaktır. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmış, veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. SPSS 25 programı kullanılarak yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, sosyal iklimin genel olarak çalışan performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, sosyal iklimin özellikle grup içi iletişim ve iş etiği boyutlarının çalışan performansı üzerinde daha güçlü bir etkisi olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, örgütlerde sosyal iklimin güçlendirilmesinin çalışanların verimliliğini ve iş tatminini artırabileceğini, dolayısıyla kurumsal başarının ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkı sunabileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, insan kaynakları yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine ve örgüt içi iletişim politikalarının yeniden yapılandırılmasına yönelik önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of social climate can be defined as a process that emerges as a result of the influence and interactions of the organization and its employees, encompassing interpersonal harmony, grouping, solidarity, and the aspects of social relationships that extend beyond work. Social climate is a concept that defines the characteristics of an organization, such as the social relationships, values, and norms experienced by employees. Employee performance, on the other hand, is a factor that shows how efficiently and effectively an employee fulfills their duties and responsibilities. The relationship between employee performance and social climate can affect employees' commitment to the organization, their work performance, and their motivation. It has been observed that a positive social climate increases employee performance and makes employees happier. Conversely, it has been observed that a negative social climate reduces employee performance and makes employees more prone to unhappiness. The purpose of this study is to reveal the effect of social climate in organizations on employee performance and the reflections of this effect on organizational success and sustainable performance. The data from our study and the results related to this data can contribute to understanding the relationship between employee performance and social climate, thereby playing a role in developing organizations' human resources management strategies. In this context, the aim of the study is to analyze the relationship between social climate and employee performance among employees of the Diyarbakır Kayapınar Municipality and to statistically reveal the effects of different dimensions of social climate (interpersonal work harmony, organizational support, intra-group communication, work ethics, professional solidarity) on employee performance. A descriptive and correlational survey model was used in the research, and data were collected through a questionnaire. Correlation and regression analyses performed using the SPSS 25 program revealed that social climate has a significant and positive effect on employee performance in general. Furthermore, it was observed that the dimensions of social climate, particularly intra-group communication and work ethics, have a stronger effect on employee performance. The research findings show that strengthening the social climate in organizations can increase employee productivity and job satisfaction, thereby contributing to organizational success and sustainability. The results provide important insights for developing human resource management strategies and restructuring internal communication policies.