Hava aracı durdurma sistemlerinde tasarım parametrelerinin performans analizi
Performance analysis of design parameters aircraft arresting systems
  1. Tez No: 971608
  2. Yazar: FURKAN KISACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TURGUT İNCE, DR. MUSTAFA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Deniz Bilimleri, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Science, Marine Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sınırlı pist alanlarına sahip kara tesisleri ve uçak gemileri gibi platformlarda faaliyet gösteren hava araçlarının güvenli ve kontrollü şekilde durdurulabilmesi, iniş destek sistemlerinin performansına doğrudan bağlıdır. Bu sistemler, yüksek hızda iniş yapan uçakların kısa mesafede durmasını sağlayarak hem mürettebat güvenliğini hem de platform bütünlüğünü korumaktadır. Ancak, bu sistemlerin tasarımı esnasında, bir yandan uçağın en kısa mesafede durması hedeflenirken, diğer yandan aşırı yavaşlama ivmelerinin pilot sağlığı ve uçak yapısı üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı şekilde, halat sistemine aktarılan kuvvetlerin büyüklüğü de yapısal dayanım sınırlarını zorlayabilmektedir. Bu tez çalışmasında, sınırlı alanlardaki durdurma sistemlerinin performansı üzerindeki belirleyici parametreler ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Özellikle pist uzunluğu ve genişliği, uçak hızı, sönüm katsayısı ve sistemdeki kuvvet dağılımı gibi faktörlerin, uçak durma mesafesi, yavaşlama ivmesi ve halat kuvvetleri üzerindeki etkileri sayısal analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Ayrıca iniş anında oluşan kinetik enerjinin sistem tarafından nasıl etkili biçimde sönümlendiği, çevresel dinamik kuvvet alanları göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, farklı pist koşullarında uçakların güvenli şekilde durdurulabilmesi için gerekli kuvvet ve sönümleme parametrelerinin belirlenmesine olanak tanımış ve durdurma sistemi performansının bu değişkenlere bağlı olarak nasıl etkilendiğini ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda, hem mevcut sistemlerin iyileştirilmesine hem de gelecekte geliştirilecek yeni nesil iniş destek sistemlerinin tasarımına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The safe and controlled deceleration of aircraft operating in constrained environments—such as shore-based facilities with short runways and aircraft carriers—is directly dependent on the performance of arresting systems. These systems enable high-speed aircraft to come to a stop within a very short distance, thereby ensuring both crew safety and platform integrity. However, the design of such systems requires a careful balance of conflicting engineering requirements. While minimizing stopping distance is critical, excessive deceleration forces can negatively impact pilot health and aircraft structural integrity. Similarly, the magnitude of forces transmitted to the arresting cable can push the structural limits of the system. This thesis investigates the key parameters affecting the performance of arresting systems used in limited-space environments. Using numerical analysis methods, the effects of runway length and width, aircraft speed, damping coefficient, and force distribution on stopping distance, deceleration rate, and cable forces have been evaluated. In addition, the dissipation of kinetic energy during landing is analyzed by examining the surrounding dynamic force fields to better understand the flow physics that influence system performance. The findings provide insights into the required damping and force parameters for safely stopping aircraft under varying runway conditions, confirming that arresting system performance is significantly affected by these variables. The results contribute not only to the improvement of existing systems but also offer guidance for the design of next-generation landing support systems.