Nitelikli kentsel mekânın oluşumunda mimarın rolü: kuramsal temeller ve küresel deneyimler
The role of the architect in the formation of high-quality urban space: theoretical foundations and global experiences
- Tez No: 971657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KAMBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Çeşitli kentsel zorlukların artmasıyla, şehir gelişim modellerini yeniden gözden geçirme ihtiyacı doğuyor. Bu çalışmada mimarlık pratiği yalnızca biçim tasarımı süreci olarak değil, kentsel gelişimin stratejik yönetiminde kilit bir araç olarak ele alınıyor.“Nitelikli kentsel çevre”yaklaşımlarının teorik analizine ve özellikle Singapur ile Kopenhag örneklerinin incelemesine dayanarak, mimarın planlama süreçlerine derin ve sistematik katılımının kentsel çevre kalitesini doğrudan artırdığı savunuluyor. Çalışmada, mimari uzmanlığın kavramsal aşamadan detaylı planlamaya kadar tüm karar mekanizmalarına kurumsal olarak dahil edilmesi gerektiği vurgulanıyor; böylece en iyi mekânsal çözümler elde edilirken toplum, kentsel yönetim otoriteleri ve yatırımcıların çıkarları dengelenebiliyor. Elde edilen bulgular, kentsel planlama mekanizmalarının reforme edilmesine ve mimarın çeşitli paydaşlar arasındaki arabulucu rolünün güçlendirilmesine temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
With the rise of various urban challenges, there is a need to rethink city development models. In this work, architectural practice is viewed not just as a process of designing forms, but as a key tool for the strategic management of urban development. Drawing on a theoretical analysis of“quality urban environment”approaches study of international cases particularly Singapore and Copenhagen it is argued that the depth and systematic involvement of the architect in planning processes directly boosts the quality of the urban environment. The study asserts that architectural expertise must be institutionalized at all decision-making stages, from conceptual design to detailed planning, in order to achieve the best spatial solutions and balance the interests of society, government, and investors. The findings may serve as an evidence base for reforming urban planning mechanisms and strengthening the architect's role as a mediator among various stakeholders.