Din ve mitolojilerde lilith
Lilith in religion and mythology
- Tez No: 971683
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Erkek egemenliği ve kadın üzerinde tahakküm anlayışına dayanan ataerkil sistem, tarih boyunca toplumu kendi çıkarlarına uygun şekilde yönlendirmiş ve şekillendirmiştir. Bu sistem, kadınların toplum içindeki konumunu belirleyen temel yapısal unsurlardan biri olmuş; erkeklerin üstünlüğü ve kadınların ikincil konumunu meşrulaştırmak amacıyla da çeşitli kültürel, dini ve mitolojik anlatımlar geliştirip nesilden nesile aktarmıştır. Erkek egemen düşünce biçimi, sadece sosyal yapıyı etkilemekle kalmamış aynı zamanda mitolojik anlatımlar ve dini metinlerde de derin izler bırakmış, kadın ve erkeğin toplumdaki rollerini belirleyen dogmatik öğrenmeler olarak toplumu köklü bir biçimde şekillendirmiştir. Hakim düşünce sisteminin belirlediği dini ve mitolojik metinlerde kadınlara atfedilen özellikler ve roller, toplumların kadınlara bakışını şekillendiren ve pekiştiren temel anlatıların oluşmasına zemin hazırlamış, bu anlatılar da zamanla kültürel normlar ve toplumsal gerçeklikler üzerinden kalıplaşmıştır. Bu mitolojik anlatımlardan biri olan ve yaratılıştan itibaren var olduğu aktarılan Lilith anlatısı, Yahudi- Hıristiyan toplumunun kadına yönelik tutum ve bakış açısını anlama da önemli bir sembol olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Lilith anlatısı aracılığıyla; kadınların bağımsızlığı, özgürlüğü ve özgüveni gibi konular ele alınmakta, bu konuda toplumların tutumu çatışmacı ve destekleyici yönleriyle incelenmektedir. Modern dönemde yükselen feminizmin sembol figürü olarak kabul edilen Lilith, ataerkil sistemin kadınlara biçtiği rol ve sınırların anlaşılmasında önemli bir anahtar görevi görmektedir. Lilith'in mitolojik ve tarihsel gelişimi, kadına karşı toplumsal tutumların kökensel ve kültürel boyutlarını irdelemeye imkan sağlamaktadır. Bu bağlamda araştırma, mitoloji ve dinlerdeki kadın kavramlarını, Yaratılış anlatısı ve ataerkil toplumsal yapıya dayalı olarak detaylıca inceleyerek, tarihsel gelişimi ve günümüzdeki yansımalarını karşılaştırmalı bir açısıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The patriarchal system, based on male dominance and the subjugation of women, has historically shaped and directed society in accordance with its own interests. This system has been one of the fundamental structural elements determining the position of women within society; in order to legitimize male superiority and the secondary status of women, it has developed various cultural, religious, and mythological narratives that have been passed down through generations. Male-dominated modes of thought have not only influenced social structures but have also left deep imprints in mythological narratives and religious texts, shaping society through dogmatic teachings that define the roles of men and women. The attributes and roles assigned to women in religious and mythological texts shaped by dominant ideological systems have laid the groundwork for foundational narratives that influence and reinforce societal perceptions of women. Over time, these narratives have become entrenched through cultural norms and social realities. One such mythological narrative is the story of Lilith, said to have existed since the beginning of creation, which serves as a significant symbol for understanding the attitudes and perspectives of Judeo-Christian societies toward women. Through the Lilith narrative, themes such as women's independence, freedom, and self-confidence are explored, and societal attitudes toward these themes are examined in both their confrontational and supportive aspects. Recognized as a symbolic figure of rising feminism in the modern era, Lilith serves as a key to understanding the roles and boundaries imposed on women by the patriarchal system. The mythological and historical development of Lilith provides an opportunity to examine the cultural and foundational dimensions of societal attitudes toward women. In this context, the research aims to analyze the concept of womanhood in mythology and religion through a detailed examination of the Creation narrative and patriarchal social structures, comparing their historical development and contemporary reflections.