Türk masal kişileri ve adlandırmaları üzerine tipolojik bir araştırma
A typological research on Turkish fairy tale characters and their namings
  1. Tez No: 971712
  2. Yazar: SELÇUK POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türk halk masalları, önemli sözlü aktarım türlerinden biri olarak yüzyıllar boyu anlatılagelmiştir. Toplumların geleneklerini, göreneklerini ve kültürel unsurlarını yansıtan ve gelecek kuşaklara aktaran Türk halk masalları, içerisinde birçok unsuru barındırmaktadır. Bu unsurlardan bir tanesi de masalın olmazsa olmazı kişilerdir. Masal kişileri, masal anlatıcılarının anlatıma gerçeklik katmak ve dinleyenin zihninde gerçek durumlar canlandırmak amacıyla kullandıkları kahramanlardır. Geniş bir masal havuzuna sahip olan Türk halk masalları dolayısıyla zengin bir kişi kadrosunu da bünyesinde barındırmaktadır. İnsanoğlunun her varlığa ad verdiği gerçeğinden yola çıkarak masal kişilerinin adlarının varlığından da bahsedilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı, bu zengin kişi kadrosunu tespit etmek, masal kişi adlarını belirlemek ve belirlenen yöntem çerçevesinde akademiye kazandırmaktır. Bu doğrultuda masal kişileri birçok farklı kıstasa tabi tutularak belirlenen masal tezleri üzerinde tipolojik bir yöntem izlenerek tespit edilmiştir. Bu tespitler hem sayısal hem de sözel ifadelerle detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada Türk masal kişileri ve adları konusunu akademi camiasının takdirine sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish folk tales have been told for centuries as a significant form of oral transmission. Reflecting the traditions, customs, and cultural elements of societies and passing them on to future generations, Turkish folk tales contain many elements. One of these elements is the essential character of a tale. Characters are the heroes that storytellers use to add realism to the narrative and evoke real situations in the minds of listeners. Turkish folk tales, possessing a vast collection of fairy tales, also contain a rich cast of characters. Given that humankind names every living thing, the existence of the names of fairy tale characters deserves mention. The aim of this study is to identify this rich cast of characters, determine the names of fairy tale characters, and introduce them to academia using the established method. To this end, fairy tale characters were identified using a typological method based on fairy tale theses determined by subjecting them to various criteria. These findings were evaluated in detail using both numerical and verbal expressions. In this study, photographs of Turkish fairy tale characters and their names were taken and presented to the academic community for consideration.