Ataerkil kadın mitolojisinin yeniden yazımı: Lars Von Trier'in“Antichrist”filmi
The rewriting of patriarchal myths of woman: Lars Von Trier's“Antichrist”
- Tez No: 971716
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Karşılaştırmalı Edebiyat, Performing and Visual Arts, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ataerkil mitolojide kadın figürlerinin nasıl kurgulandığını, bu figürlerin tarihsel süreçte nasıl bastırıldığını ve bastırılanın geri dönüşünü sorgulamaktadır. Arkaik çağlarda doğayla, döngüsellikle ve kozmik ritimle özdeşleştirilen Ana Tanrıça figürü, patriyarkal anlatılarla birlikte bölünmüş, yok edici ve yaratıcı yanları birbirinden ayrılarak kontrol altına alınmıştır. Ana Tanrıça'nın doğayla kurduğu kadim bağ —toprak, ay döngüsü ve hayvan sembolleriyle— evrenin bütünlüğünü temsil eden bir yapı taşırken, modern kültürde bu bağ mitolojik ve psikanalitik düzeyde bastırılmış bir hafızaya dönüşmüştür. Çalışmada, Carl G. Jung, Erich Neumann, Johann Jakob Bachofen, Camille Paglia ve Julia Kristeva gibi kuramcıların görüşleri ışığında mitos, arketip, bastırma ve kültürel bilinçdışı kavramları incelenmiştir. Ana Tanrıça'nın tarihsel temsil biçimleri İnanna, Kibele, Demeter, Artemis, Kali gibi figürler üzerinden ele alınırken, bu temsillerin doğurganlık kadar ölüm, yok ediş ve dönüşümle de iç içe olduğu vurgulanmıştır. Lars Von Trier'in Antichrist filmi, bu bastırılmış dişil hafızanın çağdaş sinemadaki karşılığı olarak okunmuştur. Filmdeki kadın karakterin tamamlayamadığı akademik metin, bu tezde psikanalitik ve mitolojik okumalarla tamamlanmış; karakterin sezgisel düzeyde hissettiği bilgi, burada dile gelmiştir. Filmdeki“kaos”teması, bastırılanın geri dönüşünü simgeleyen bir mitos olarak çözümlenmiştir. Bu tez, bastırılmış dişil arketipin kolektif bilinçdışında nasıl yaşamaya devam ettiğini ve çağdaş sanat ile sinema aracılığıyla nasıl yeniden ifade bulduğunu göstermektedir. Mit, doğa ve kadınlık arasındaki bağın yeniden hatırlanması; yalnızca mitolojik değil, aynı zamanda kültürel ve politik bir eylemdir. Bu bağlamda çalışma, patriyarkal kadın mitolojisinin yeniden yazımının görünür kılınmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how female figures are constructed in patriarchal mythology, how these figures have been suppressed throughout history, and how the repressed inevitably returns. In archaic times, the Great Goddess figure, identified with nature, cyclicality, and cosmic rhythm, was fragmented by patriarchal narratives; her destructive and creative aspects were separated and brought under control. The ancient bond the Great Goddess forged with nature—through the symbols of the earth, the lunar cycle, and animals—served as a foundation representing the wholeness of the cosmos, yet in modern culture, this bond has turned into a suppressed memory on both mythological and psychoanalytic levels. In this study, the concepts of myth, archetype, repression, and cultural unconscious are examined in light of the ideas of theorists such as Carl G. Jung, Erich Neumann, Johann Jakob Bachofen, Camille Paglia, and Julia Kristeva. The historical forms of representation of the Great Goddess are discussed through figures such as Inanna, Cybele, Demeter, Artemis, and Kali, emphasizing that these representations are as intertwined with death, destruction, and transformation as they are with fertility. Lars Von Trier's film Antichrist has been interpreted as a contemporary cinematic counterpart of this repressed feminine memory. The unfinished academic text written by the female character in the film has been completed in this thesis through psychoanalytic and mythological readings; the knowledge she experiences on an intuitive level is here articulated. The theme of“chaos”in the film has been analyzed as a myth symbolizing the return of the repressed. This thesis demonstrates how the repressed feminine archetype continues to live within the collective unconscious and how it finds new forms of expression through contemporary art and cinema. Remembering the connection between myth, nature, and womanhood is not only a mythological act but also a cultural and political one. In this context, the study aims to contribute to making visible the rewriting of patriarchal mythology about women.