Traumatised myth-mothers: Blend of trauma and mythmaking in Marina Carr's plays Ariel (2002), Phaedra Backwards (2011) and Hecuba (2015)
Travma geçirmiş mit anneleri: Marina Carr'ın Ariel (2002), Phaedra Backwards (2011) ve Hecuba (2015) adlı oyunlarında travma ve mitleştirme uyumu
- Tez No: 760903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KALPAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Marina Carr son yıllarda İrlanda tiyatrosunda ön plana çıkan isimlerden biridir. Eserlerinde başrollerde yer verdiği kadın karakterler aracılığı ile İrlanda toplumunda yer edinmiş ataerkil düşüncenin kadınlar üzerindeki travmatik etkilerini eski Yunan mitlerinin yeniden yazımı ile dile getirir. Bu karakterlerin paylaştıkları şey ise genelde anne figürleri olmalarıdır. Anne rolünde yer alan kadın karakterlerin hem ataerkil toplumun getirdiği rol baskısı hem de kimlik arayışları travmatik sonuçlar doğurur. Çoğu adaptasyon hem İrlanda kırsalının hem de genel anlamda kadınların sosyal, psikolojik ve kültürel sıkıntılarının yansıması haline gelir. Son yıllarda yükselişte olan edebi travma kuramı ise bu durumların farkına varmış şekilde daha da gelişme göstermektedir. Travma olgusunun konuşulamaz veya betimlenemez niteliğini ön plana alan ilk akım, bu özelliğin travmanın getirdiği sonuçlardan sadece biri olduğu ve daha fazlasının da mümkün olduğunu öne atan ikinci bir akım tarafından devam ettirilir. Özellikle ikinci akımda yer alan ve travmatik olayların etkilerinin sadece psikolojik değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel bağlamda da sonuçlar doğurduğu fikri Marina Carr oyunlarında yer alan karakterler ile bağdaştırılabilir. Oyunlarda yer alan kadın karakterlerin travmaları çoğunlukla psikolojik boyutun sosyal alana yansımasının bir göstergesi niteliğindedir. Bu karakterlerin ise ya İrlanda kırsalında yer alması ya da herhangi bir zaman veya bölgeye bağlı kalmaması mitlerin evrenselliği kadar travmanın da evrensel özelliğini gösterir niteliktedir. Yine de bu karakterlerin travmatik olgulara verdikleri karşılıklar değişkenlik de göstermektedir. Bu çalışma bütün bu durumları göz önünde bulundurarak, Marina Carr'ın Ariel, Phaedra Backwards ve Hecuba oyunlarındaki anne karakterlerin travmatik olaylara olan tepkilerini hem travma kuramı bağlamında hem de tematik olarak inceleyerek mitolojinin yeniden yazımının tarih ve travma ile edebi açıdan ilişkisini ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Marina Carr is one of the prominent figures in Irish theatre in recent years. With the female characters in her works, she expresses the traumatic effects of patriarchal thought in Irish society on women through the rewriting of ancient Greek myths. What these characters share is that they are usually mother figures. Both the role pressure brought by the patriarchal society and the search for identity of the female characters in the role of mother have traumatic results. Many adaptations become a reflection of the social, psychological and cultural distress of both the Irish countryside and women in general. Literary trauma theory, which has been on the rise in recent years, has been developing further with the awareness of these situations. The first trend that emphasizes the unspeakable or indescribable nature of the trauma phenomenon is continued by a second trend that argues that this feature is only one of the consequences of trauma and that more is possible. In particular, the idea that the effects of traumatic events in the second movement have not only psychological but also social and cultural consequences can be associated with the characters in Marina Carr's plays. The traumas of the female characters in the plays are mostly an indicator of the reflection of the psychological dimension to the social field. The fact that these characters are either located in the Irish countryside or are not tied to any time or region shows the universality of trauma as well as the universality of myths. However, the responses of these characters to traumatic events also vary. Considering all these situations, this study aims to highlight the literary relationship of the rewriting of mythology with history and trauma by examining the reactions of the mother characters in Marina Carr's plays Ariel, Phaedra Backwards and Hecuba to traumatic events both in the context of trauma theory and thematically.