Feminist rewritings of Homer's the Iliad in Pat Barker's the Silence of the Girls and Natalie Haynes's a Thousand Ships
Pat Barker'ın Kızların Suskunluğu ve Natalie Haynes'in Bin Gemi romanlarında Homer'in Ilyada eserinin feminist yeniden yazımları
- Tez No: 950028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Batı edebiyatı tarihindeki en eski kaynaklardan biri olarak Yunan mitolojisi, insan deneyimine dair engin anlamlar sunar. Ortaya çıktığı toplumun sosyal, ilahi ve kültürel zeminlerini temsil eder. Mitolojik anlatılar, bu bağlamda, dönemlerinin egemen ideolojilerini barındırır. İkinci Dalga feminizminin doruk noktası olan 1970'lerde, teorisyenler bu antik kaynakların ataerkil gelenek çerçevesinde üretildiğini, bu sebeple de sergilediklerinin ağırlıklı olarak erkek odaklı bir bakış açışı temsil ettiğini savunmuşlardır. Feminist mit eleştirisi ve yeniden yazım çalışmaları, bu temel eserlerde doğru bir kadın tasviri bulmanın neredeyse imkânsız olduğu fikrini ileri sürer. Simone de Beauvoir, Kate Millett, Mary Daly, Adrienne Rich ve Héléne Cixous gibi eleştirmenler edebiyattaki kadın temsiliyle alakalı teorilerini, anlatım ve tanımlamadaki eril eğilimi tartışarak oluştururlar. Bu eleştirmenler, kadının varlığının doğru bir gösterimini ortaya koymak için, kadın yazarları dili ele geçirmeye ve edebiyattaki erkek egemenliğini kırmaya teşvik ederler. Antik metinlerin içerdiği fallus merkezli yaklaşım, kadınları erkeklerle kıyaslayarak ve ataerkil ölçütlerde başarılarıyla ilgili olarak sergiler. Bu eğilim kadın ifade ve tanımlarını susturur, görmezden gelir ve sınırlandırır. Kahramanlık Çağı ve Truva Savaşı efsanesiyle ilgilenen Epik Döngü'nün bir parçası olan Homer'in İlyada'sı, İngiliz edebiyatında birçok eseri etkilemiş antik epiklerden biridir. Bu epiğin temaları olan kahramanlık, kahraman bireyselliği, ordudaki sosyal yapılar ve yoldaşlık, büyük ölçüde ataerkil çerçevede yorumlanırlar. Feminist edebiyat eleştirmenleri, kadının epikteki yerini ve savaştan en az erkekler kadar etkilendikleri halde anlatının kadınların deneyimlerini nasıl göz ardı ettiğini vurgularlar. Yunan mitolojisinin tanrıçaları, ölümlü kadınları ve kadın canavarları ataerkiye uygun ve onun hizmetinde oluşturulmuşlardır; bu yüzden erkeğin kadın üzerindeki egemenliği mitolojinin ürünlerine dayatılmıştır. Ancak, eski metinleri feminist bir yaklaşımla yeniden yazarak, kadın deneyimini inceleyerek ve kadınları bağımsız özneler olarak göstererek, edebiyatta kadınların geleneksel temsillerini altüst etmek ve kadın varlığını vurgulamak mümkündür. Pat Barker'ın Kızların Suskunluğu ve Natalie Haynes'in Bin Gemi eserleri, kadın bakış açısı benimseyip kaynak metinde susturulan kadınları tanıyarak İlyada'daki kadın deneyimini yeniden yapılandırma girişiminde bulunan iki romandır. Verilen bilgiler ışığında, bu tezin amacı Truva Savaşı'nın seçilmiş iki feminist yeniden yazımını, Kızların Suskunluğu ve Bin Gemi, incelemek ve anlatıdaki değişimin, kadın karakterlere kendi İlyada versiyonlarını öykülemek için bir fırsat vererek onları nasıl güçlendirdiğini ortaya koymaktır. Tarihsel olarak dışlanan kadın seslerini yeniden yazarak ve eril eğilime ve ataerkil edebiyat geleneğine itiraz ederek kadınların temsili aydınlatılıp tanınabilir. Anahtar Sözcükler Pat Barker, Kızların Suskunluğu, Natalie Haynes, Bin Gemi, feminist yeniden yazım, Homer, Ilyada
Özet (Çeviri)
As one of the oldest sources in Western literary history, Greek mythology offers profound insights into human experience. It represents the social, theological, and cultural backgrounds of the society in which it was produced. Mythological narratives, in this sense, contain the dominant ideologies of their age. During the 1970s, when Second Wave feminism was at its peak, theorists began to argue that these ancient sources were constructed through patriarchal traditions; hence, they represent a predominantly masculine point of view in their execution. Feminist myth criticism and rewriting studies propose that it is nearly impossible to find accurate portrayals of women within these foundational works. Accordingly, critics such as Simone de Beauvoir, Kate Millett, Mary Daly, Adrienne Rich, and Hélène Cixous build their theories on female representation in literature while discussing the masculine bias in narration and characterisation. In order to offer a true demonstration of female existence, these critics encourage women writers to reclaim the language and disrupt the male-dominated narratives in literature. The phallocentric approach, which the ancient texts embody, displays women in relation to their male counterparts and their performance in patriarchal standards. This tendency silences, ignores, and confines women's expressions and illustrations. Homer's Iliad, which is a part of the Epic Cycle that centres on the heroic age and the Trojan War saga, is one of the ancient epics that has influenced many works in English literature. Its themes of heroism, heroic individuality, social structures in the military, and male comradeship have been largely interpreted within a patriarchal framework. Feminist literary critics emphasise the place women hold in the epic, and how the narration ignores the experiences of women while the war affects them as much as, if not more than, men. Goddesses, mortal women, and the female monsters of Greek mythology are constructed in accordance with and in the service of patriarchy; thus, the male domination over women is imposed in its end-products. However, by rewriting the older texts with a feminist approach, examining the female experience, and presenting women as autonomous subjects, it is possible to subvert the traditional representation of women in literature and highlight their existence. Pat Barker's The Silence of the Girls (2018) and Natalie Haynes's A Thousand Ships (2019) are two novels that attempt to reconstruct The Iliad through a female perspective, recognising and recovering the silenced voices of women in the original narrative. In this light, the aim of this thesis is to study two selected feminist rewritings of the Trojan War, namely The Silence of the Girls and A Thousand Ships, exploring how the change in narrative empowers female characters by allowing them to tell their versions of The Iliad. Through rewriting the historically excluded voices of women and challenging masculine bias and patriarchal literary tradition, women's representation can be illuminated and acknowledged. Keywords Pat Barker, The Silence of the Girls, Natalie Haynes, A Thousand Ships, feminist rewriting, Homer, The Iliad