Metaverse ve mimarlık üzerine etkileri
Implications for the metaverse and architecture
- Tez No: 971718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MAÇKA KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, metaverse kavramına ve bu kavramdan adını alan platformlara olan ilgi artmaktadır. İlk kez Neil Stephenson'ın 1992 yılında yayımlanan Snow Crash adlı romanında ortaya atılan metaverse,“evren ötesi”anlamına gelmekte ve kullanıcıların etkileşimli dijital ortamlarda bir araya gelmelerine imkân tanımaktadır. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle zenginleşen bu üç boyutlu sanal platformlar, fiziksel ve sanal dünyalar arasında bir köprü kurmaktadır. Mimarlık, tasarım ve sanat gibi alanlarda etkisini göstermeye başlayan metaverse, mekânsal ve zamansal sınırlamaları ortadan kaldırarak kullanıcı deneyimini dönüştürmektedir. Mimarlık disiplinindeki yeri hâlâ netleşmemiş olup, bu alanda yapılan akademik çalışma sayısı oldukça azdır. Bu durum, konunun gelecekte önem kazanacağına ve mesleğe etkisinin artacağına işaret etmektedir. Mimarların metaverse'teki rolüne ilişkin tartışmalar sürmekte; bazı görüşler bu yeni ortamda“yazılım mimarları”nın öne çıkacağını savunmaktadır. Ancak yazılım temelli tasarım yapan bu kişiler, fiziksel ve ergonomik insan ihtiyaçlarını çoğu zaman göz ardı etmektedir. Bu çalışma, metaverse'ün mimarlık alanındaki yerini akademik, uygulama ve eğitim bağlamlarında incelemeyi, mimarların rollerini sorgulamayı ve onlara bir metaverse kullanım rehberi sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with advances in artificial intelligence, interest in the concept of the metaverse and the platforms bearing its name has been increasing. First introduced in Neil Stephenson's 1992 novel Snow Crash, the metaverse meaning“beyond the universe”enables users to interact in immersive digital environments. These three-dimensional virtual platforms, enriched by user-generated content, bridge the physical and virtual worlds. Having begun to influence fields such as architecture, design, and art, the metaverse transforms user experience by removing spatial and temporal constraints. Its position within architecture remains unclear, with relatively few academic studies conducted in this field, suggesting its growing future significance and potential impact on the profession. Ongoing debates about architects' roles in the metaverse include proposals that“software architects”will dominate, yet such designers often overlook physical and ergonomic human needs. This study therefore examines the place of the metaverse in architecture from academic, practical, and educational perspectives, while questioning architects' roles and providing them with a guide for its use.